Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 27. června 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Gabriela Demeterová a Komorní filharmonie Pardubice

Gabriela Demeterová a Komorní filharmonie Pardubice

Email Tisk

Gabriela Demeterová a Komorní filharmonie PardubiceNeděle 14. března 2010 od 16 hodin

Kulturní klub Skuteč

Účinkují:
Gabriela Demeterová
Komorní filharmonie Pardubice
Skutečský smíšený pěvecký sbor Rubeš, sbormistr Zdeněk Kudrnka
Pěvecký sbor Cantus Amici Pardubice, sbormistr Tomáš Židek

Sólo zpěv: Eva Kolková - soprán, Václava Housková - mezzosoprán, Dušan Růžička - tenor, Leoš Krejčí - bas

Dirigent: Leoš Svárovský

V první části programu úvodního festivalového koncertu se publiku s doprovodem Komorní filharmonie Pardubice představí Gabriela Demeterová. Tato houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů a první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina je držitelkou mnoha vzácných ocenění. Mimo jiné také získala titul Žena roku 2005 v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine. Cena jí byla udělena za přínos v oblasti umění, za dosažené výsledky a reprezentaci české kultury u nás i v zahraničí.

Současně byla Gabriela Demeterová zařazena do publikace TOP 50 nejzajímavějších žen v ČR. Pravidelně koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě.  Housle, na které Gabriela Demeterové hraje, pocházejí z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855 a  Kašpara Strnada z roku 1795.  Tento vzácný nástroj má zapůjčený ze státní sbírky nástrojů Národního muzea v Praze.

Komorní filharmonie Pardubice patří mezi špičkové české orchestry. Svým obsazením je menším symfonickým tělesem haydnovsko-mozartovského typu. Jako jediný profesionální orchestr Pardubického kraje má nezastupitelnou roli v hudebním životě tohoto regionu. V Pardubicích pořádá abonentní cykly, koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v České republice a znají ji také posluchači v mnoha prestižních koncertních sálech v Evropě i zámoří. Komorní filharmonie Pardubice je oceňována pro stylovost interpretace a mimořádnou kvalitu orchestrálního zvuku. Dirigentem koncertu je Leoš Svárovský, který byl 12 let šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice.

Ve druhé části programu zazní jedno z nejvýznamnějších děl Václava Jana Tomáška - Requiem pro sóla sbor a orchestr. Vedle Komorní filharmonie Pardubice se představí shora jmenovaní sólisté a dva spojené pěvecké sbory. Tím prvním bude sbor s více než stočtyřicetipětiletou tradicí - Pěvecký sbor Rubeš, který od roku 2009 řídí sbormistr Zdeněk Kudrnka. Ten svými hlasy podpoří pardubický Pěvecký sbor Cantus Amici, jehož sbormistrem je Tomáš Židek.

Aktualizováno ( úterý, 09 březen 2010 13:33 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky na LUGHNASAD na hradě Veveří

SOUTĚŽ o vstupenky na festival keltské kultury LUGHNASAD do Nasavrk

SOUTĚŽ o strategickou hru BARONY

SOUTĚŽ o turistického průvodce - ISLAND z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o vstupenky na LÉTOFEST v Pardubicích

SOUTĚŽ o vstupenky na festival ROZMARNÉ LÉTO

SOUTĚŽ o fantasy knihu DCERA ČARODĚJNICE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner
Banner

Citát

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Albert Einstein


Reklama

Banner
Banner