Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy 50. Výtvarné Hlinecko - Krajinomalba 19. století

50. Výtvarné Hlinecko - Krajinomalba 19. století

Email Tisk

50. Výtvarné Hlinecko - Krajinomalba 19. stoletíTradiční výstava, která je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin a potrvá do 6. září 2009 je pořádaná ve spolupráci s Národní galerií v Praze tentokrát představí průřez tvorbou krajinářů 19. století, jejichž jména jsou spojena s projektem Výtvarného Hlinecka. Letošní jubilejní ročník Výtvarného Hlinecka představí veřejnosti obraz české krajiny od přelomu 18. a 19. století až do počátku 20. století.

Vývoj naší krajinomalby bude dokládán na dílech nejvýznamnějších umělců. Výstavu uvedou díla Františka Xavera Procházky, Karla Postla a Ludvíka Kohla, preromantismus bude vedla Augusta Bedřicha Piepenhagena zastoupen díly Antonína Mánesa a Josefa Navrátila. Vynikající úroveň krajinářské školy na pražské Akademii pod vedením Antonína Mánesa pokračovala i za řízení Maxmiliána Haushofera, z jehož ateliéru vyšla proslulá generace romantických krajinářů v čele s Adolfem Kosárkem, Aloisem Bubákem, Bedřichem Havránkem, Hugo Ullikem a dalšími. Nezůstane opomenuta generace našich realistů - krajinářů, Soběslava Hippolyta Pinkase, Viléma Riedla a Antonína Chittussiho. Také pozdní romantismus v dílech Julia Mařáka zde bude mít své místo. Realistická tradice české krajinomalby vyvrcholila v uměleckých dílech Mařákových žáků - Antonína Slavíčka, Otakara Lebedy, Bohuslava Dvořáka, Františka Kavána, jejichž mistrovská tvorba uzavře výstavu letošního jubilejního ročníku Výtvarného Hlinecka.

Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze připravilo k výstavě samoobslužné pracovní listy pro širokou veřejnost, které nabídnou přicházejícím návštěvníkům představení hlavních děl a uměleckých směrů výstavy a výtvarnou aktivitu pro děti. Pracovní listy budou k dispozici na pokladně. Dále LO SUDS NG nabízí komentované prohlídky, otevřený ateliér pro děti a rodiče a výtvarné dílny pro studenty a dospělé.

Pořadatelem je opět Městské muzeum a galerie Hlinsko. Jubilejní 50. ročník Výtvarného Hlinecka byl zahájen v pátek 26. června 2009 v 17 hodin. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 9 do 17 hodin a potrvá do 6. září 2009.

Aktualizováno ( úterý, 07 červenec 2009 08:01 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Albert Einstein


Reklama

Banner