Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost Advent - doba očekávání

Advent - doba očekávání

Email Tisk

Tradiční adventní věnec má mít tři fialové a jednu růžovou svíčkuPrávě nastalo jedno z nejkrásnějších období celého roku, advent. Většina z nás si pod tímto časem představuje nadcházející vánoční atmosféru, nakupování dárků, ale také typický předvánoční shon a jiné. Co ale víme o historii a počátku tohoto období?

Advent, z latinského slova adventu, znamená příchod. Papež Řehoř Veliký stanovil čtyři adventní neděle, které se ale do povědomí lidí dostávaly jen velmi pomalu.

Křesťané tak nazývají dobu radostného očekávání příchodu čili narození Spasitele, Ježíše Krista, období ztišení, kajícnosti, pokory a rozjímání, kdy po temnu přichází láska.

Pro všechny ostatní je to ale zkrátka příprava na Vánoce.
Doba adventu s sebou ale také přináší symboly a rituály, které dodržujeme dodnes.

K jedné z nejoblíbenějších tradic patří adventní věnec. Jeho historie sahá do 19. století, kdy jeden německý teolog vytvořil věnec ze dřeva a pověsil ho v Hamburku na dveře sirotčince. Pod něj pak dal kasičku a vybíral do ní peníze pro chudé a opuštěné děti. To je jeden z mnoha důvodů, proč má adventní věnec tak hlubokou symboliku. Věnec navíc odnepaměti symbolizoval důstojnost, poctu vítězi, věčnost.
Klasický adventní věnec se vyrábí z jehličí, značícího nesmrtelnost, nebo z cesmíny, představující uzdravení a sílu. Zpočátku jej zdobilo čtyřiadvacet svíček, symbolů světla, podle počtu dnů od 1. prosince do narození Ježíška. Později jen dvanáct, jako měsíců v roce a nakonec má pouze čtyři svíčky, které představují počet adventních nedělí.
Neméně důležitá je i barva věnce. K adventu patří fialová jako výraz důstojnosti, utrpení i přivítání Ježíše Krista na svět. Tuto barvu by měly tedy mít i svíce adventního věnce, přesněji řečeno však tři svíčky fialové a jedna růžová jako znamení radosti.

Ozdobou věnce bývají šišky představující zrození nového člověka.
Pro předvánoční období jsou typické také adventní písně převzaté z biblických textů, takzvané boráty, jež vyjadřují smysl celého adventu.

Tou nejdůležitější součástí adventu je však jeho závěr, a především pak to, co následuje. Nádherné a všemi milované Vánoce!

Aktualizováno ( neděle, 26 listopad 2017 21:10 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner