Co je na světě nejhlubší?

recenze knihy Bája v Království času

„No… to… No toto…,“ byl z toho Zlatopír celý zmatený, ale musel uznat, že Bája možná našla skulinku. Vždyť někdy stačí slovo a dějí se zázraky, a na jeden takový zázrak možná také Bája přišla. Ostatně – v šeru kolem nich se najednou udělala ještě větší skulinka a v celém Království času začala svítat naděje. To temnotu beznaděje rozzářila dětská duše plná naděje a dobrých přání.“ 

Bája v Království času je dětská pohádková fantasy knížka. Šestiletá zvídavá holčička Bája moc touží potom, aby její maminka měla chvilku času si s ní hrát. Na procházce s dědečkem se Bája dostane ke Staroměstskému orloji a malými dvířky vstoupí do jiného světa, do Království času a je rozhodnutá požádat o více času pro maminku, aby si s ní mohla hrát. 

Při svém putování Královstvím času prožije Bája nejedno dobrodružství, ale pro chvilku času stráveného s maminkou je ochotná udělat vše, třeba se i utkat se zlým čarodějem Nikdyvícem, který z Království času ukradl princeznu Setinku a vězní ji ve svém hradu Časomoru. Bája však na dobrodružné výpravě není sama, pomáhá jí kohout Zlatopýr a v Království času od dvanácti Měsíců dostane kouzelné předměty, které jí pomohou vyklouznout z nejednoho protivenství. Cestou za záchranou Setinky se setkají s Hodinářem, projdou Krajem ručičkových hodin, Lesem metronomů a kyvadel, Pouští přesýpacích hodin, Říší stínů, Průsmykem digitálu, Planinou atomového času až k Bažinám bezčasí. A co jí čeká na dále? Porazí zlého Nikdyvíce? A navrátí do Království času čas? A získá od krále času čas pro svoji maminku? To je už na vás děti a na vás dospělí, abyste si našli chvilku času a strávili ji s touto milou a zajímavou knihou.

„Jak měla prve radost, když viděla v dálce Zlatopíra s Kukačkou, teď se bála, jak vše dopadne. „Nechval dne před večerem,“ vzpomněla si Bája na dědečkova slova, když se někdy radovala ještě před cílem cesty. Dědeček už byl na světě mnoho let a moc dobře věděl, jak to v něm chodí. Jak osud rád na poslední chvíli vše zaonačí jinak, než jak to do té chvíle vypadalo.“

Autor v knize dětem přibližuje čas, jeho počítání, měření a pojmenovávání. Není to pouze pohádková knížka, ale je to i knížka díky níž mohou děti porozumět měření času. A to není vše, celou knihou se nese duch touhy jedné holčičky, aby na ni měla její maminka více času, a co může být důležitějšího než mateřská láska a čas strávený s našimi nejbližšími.

Bája v Království časuCelou knihou nás doprovází nádherné ilustrace Áji Macháčkové, které se opravdu povedly. A když vám prozradím, že to je její první počin na poli dětské ilustrace, nebudete tomu chtít věřit. Asi stejně tak, jako když vám řeknu, že i pro autora je tato kniha prvotinou určenou dětem. Autor má bezesporu velký talent a velkou míru fantasie, protože to, co rozehrál na stránkách této knihy, si opravdu zaslouží obdiv.

Kniha je určena dětem od šesti let a horní věkovou hranici se neodvažuji určit, protože tento příběh jistě zaujme i dospělé. Takže proč by si děti nemohly přečíst tuto knihu spolu se svými rodiči či prarodiči. A jelikož je rozdělena do dvaceti sedmi kapitol, je to ideální čtení dětem před spaním.

„Bájo, v dětství má člověk času dost. Sám je rychlý a čas se vleče pomalu. Ke stáru čas letí jako šíp a pomalý člověk ho už nedohoní.“

Knížka nejen rozvíjí dětskou fantasii, ale skrývá v sobě mnohá poučení a sama Bája díky putování Královstvím času zmoudří a kohout Zlatopír se naučí nemyslet jen sám na sebe.

Na přední předsádce knihy naleznete ilustrovanou mapku Bájina putování Královstvím času a stejnou mapu jen o něco větší naleznete na zadní předsádce ukrytou v papírové kapsičce, a tu si děti mohou pověsit v pokojíčku a sledovat na ní Bájinu dobrodružnou cestu.

Knihu doporučuji všem zvídavým dětem, které milují pohádky, a také dospělým, kteří ještě tak úplně neodrostli dětským příběhům.

Knize nemám, co vytknout, a tak je moje hodnocení 100 %.

 

www.bajavkralovstvicasu.com

 

Název knihy Bája v Království času
AutorFilip Jan Zvolský
ŽánrPohádky, Pro děti
  
Nakladatelství Filip Jan Zvolský – ÓS TEMPORUM 
Rok vydání2018
Počet stran176
ISBN978-80-904706-8-2
  
Nákup knihywww.kosmas.cz
Databáze knih

www.databazeknih.cz

 

Bája v Království času

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)