Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 23. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy Barokní loutka?

Barokní loutka?

Email Tisk

Barokní manekýn (ve sbírkách Muzea loutkářských kultur v Chrudimi)Srdečně zveme na výstavu "Barokní loutka?" do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, jejíž vernisáž proběhne 8. prosince 2011 v 17,00 hodin. Výstavu zahájí Doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., divadelní historička. Na vernisáži zazní také výběr z Bachových suit pro sólové violoncello v podání Jana Zemena. Výstava bude k vidění v muzeu do 8. ledna 2012 a završuje tak Rok barokní kultury, který v Chrudimi právě vrcholí.

Výstava "Barokní loutka?" představí svým návštěvníkům skutečné poklady - a  protože některé z těchto pokladů jsou s otazníkem, objevil se otazník i v názvu výstavy.
Největší tajemství obestírá exponát zapůjčený společností Archaia. Při archeologickém výzkumu na náměstí Republiky v Praze v roce 2005, objevili v zasypané jímce torzo ženské postavy (řezané z lipového dřeva).  V místě nálezu býval kdysi kapucínský klášter, pak zde sídlilo vojsko, a tak se „náš poklad“ objevil ve společnosti křížků a zbytků tabatěrek. Zda to byl mnich či voják, kdo do jímky zahodil nalezené torzo, se už nikdy nedozvíme. Zatím ani nevíme, zdali je to skutečně loutka nebo spíše panenka. Restaurátorská zpráva hovoří stroze: nalezeno bylo torzo ženské postavy o velikosti 25, řezané z lipového dřeva, s pohyblivou hlavičkou, ruce a nohy původně rovněž vysoce pohyblivé, chybí. Může jít o polovinu 18. století, ale stejně tak může být o století starší.  Předpokládáme, že diskuze, která se kolem tohoto exponátu rozproudí, bude bouřlivá a přinese spoustu zajímavých poznatků. My samozřejmě říkáme: JE TO LOUTKA! Ale i kdyby nebyla, nic to nemění na tom, jak fascinující, tajemná, uhrančivá a zvláštně krásná je.
V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi bude toto torzo na výstavě „Barokní loutka?“ představeno veřejnosti poprvé, nebyla nikde vystavováno. Kromě odborníků, tento unikát ještě nikdy nikdo neviděl.
Kromě tohoto exponátu se na výstavě objeví i barokní, 120 cm vysoká, plastika poutní Panenky Marie z Duchcova, barokní manekýn z Florencie a soubor šesti barokních loutek z sbírky muzea. Dále diorámy Martina Engelbrechta ze zámku v Lysicích a makety barokní scény zámeckého divadla v Litomyšli atd.  Tato komorní, avšak exkluzívní výstava opravdu stojí za návštěvu.pozvánka Barokní loutka? 

pozvánka Barokní loutka?

Muzeum loutkářských kultur
Břetislavova 74, 537 60 Chrudim
Tel.: +420 469 620 310
email: puppets@puppets.cz
www.puppets.cz, www.facebook.com/mlk.cr

 

Aktualizováno ( neděle, 11 prosinec 2011 16:09 )  


Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o vstupenky a knihy Miro ŽBIRKY

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Umění ovlivňovat lidi má větší cenu než bohatství.

VAUVENARGUES


Reklama

Banner
Banner