Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 20. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Bílá pastelka 15. října 2008 opět v ulicích

Bílá pastelka 15. října 2008 opět v ulicích

Email Tisk

Bílá pastelkaVe středu 15. října 2008 proběhne devátý ročník veřejné sbírky Bílá pastelka, kterou pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR ve spolupráci s obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a TyfloCentrum.

Sbírku v ulicích zajišťuje přes 3500 dobrovolníků převážně ze středních škol ve 235 městech celé republiky. Nabídnou za minimální příspěvek 20 Kč originální bílou pastelku, vkusnou záložku a informační letáček. Nezaměnitelné černobílé doplňky charakterizují tradiční akci na podporu zrakově postižených. "Prodejce poznáte snadno podle černých a bílých triček s logem sbírky. Všem dobrovolníkům i firmám děkujeme za pomoc. Bez jejich podpory by se sbírka nemohla uskutečnit," řekl koordinátor sbírky Luboš Krapka.

V loňském roce se vybralo bezmála tři a půl milionu korun. Ty byly použity na speciální výukové programy. SONS tak mohla realizovat aktivizační projekty podporující integraci nevidomých či zpřístupňování informací formou digitalizace. Díky sbírce může SONS provozovat Střediska integračních aktivit ve více než 25 městech. Dalšími poskytovateli služeb jsou Tyfloservis, o.p.s. a krajská TyfloCentra. Tyfloservis zajišťuje programy zaměřené na zvládnutí dovedností nutných pro život se zrakovým handicapem, například chůzi s bílou holí, výuku čtení a psaní braillova písma, ovládání speciálních pomůcek a výběr vhodné optiky. TyfloCentra nabízejí pro nevidomé a slabozraké řadu vzdělávacích programů, rekvalifikační kurzy, sociálně právní poradenství a podporují zapojení zrakově postižených do volnočasových, kulturních a sportovních aktivit. Tyto společnosti disponují sítí regionálních středisek, ve kterých jsou služby poskytovány zdarma.

Bílou pastelku od samého počátku podporuje také hraběnka Mathilda Nostitzová, která vzkazuje případným dárcům: "Jsem přesvědčena, že všichni instruktoři ve všech střediscích vykonávají fantastickou práci. Aby byli schopni dále pomáhat zrakově postiženým, potřebujeme vaši finanční podporu." V krajských městech budou informační stánky s doprovodným programem, který návštěvníkům přiblíží život a potřeby zrakově postižených.

 

Aktualizováno ( úterý, 14 říjen 2008 20:22 )  

Související články

Bohužel neexistuje žádný související článek.


Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner