Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Blues Session ve Vysokém Mýtě

Blues Session ve Vysokém Mýtě

Email Tisk

plakat21. března 2009, M klub Vysoké Mýto
Prapočátek Blues Sessionu spočívá ve volném večeru Pavla Bobka v Malostranské besedě na přelomu zimy a jara roku 80. Kalandra byl jedním z avizovaných hostů. Nejen proto, že hrával na Bobkových albech. Oba měli rádi rock and roll, folk-rock, to lepší z country. Tehdy ale další Pavlovi pozvaní z nějakých důvodů odpadli. A tak Petr do značné míry táhl vystoupení sám. Sypal z rukávu bluesovky, dylanovky, youngovky, taylorovky, lidovky. Ještě víc než hodinu po produkci taky v předsálí. Přesvědčivě a přitom nonšalantně. Jak to neodolatelně dělával na soukromých večírcích.
Šéf Malostranské Robert Radosta hned po vystoupení přiběhl s diářem v ruce a dohodl další termín ještě před koncem sezóny. Jenomže skoro na poslední chvíli se pak zase - Bůhví už proč - omluvil Bobek. Kalandra se nicméně rozhodl večer zachránit. With The Little Help From His Friends.
A tak den či dva před oním zásadním pátkem seděli slunného dopoledne v obýváku spřízněného kytaristy Adiba Ghaliho na Červeném vrchu mezi instrumenty a aparaturami ve čtyřech. Tedy Petr, Adib, Pavel Skála a Ondřej Konrád. A lovili z paměti i z hromady elpéček repertoár. Kalandra dorazil poslední, obut do tehdy zcela nevídaných prošívaných "koňů", odžínovaný, dlouhovlasý, s kytarou v ruce a čertví, jestli dokonce ne s kloboukem na hlavě. Vyprávěl euforicky, že si ve Vokovicích stopnul nějakého tiráka a dojel tudíž na zkoušku ty dva tři kilometry stylově. Nevěděli, zda to není jedna z jeho fantazií, do nichž se vciťoval tak, že v jeho mysli přecházely do reality, za níž by dal ruku do ohně. Ale to kerouackovské entréé je každopádně pobavilo. A okouzlilo. To byl Petrův dar.
Průběh samotného koncertu byl mišmaš, vlastně trošku nalíznutý jam. I když se všechno točilo kolem Petra, fungovala přirozená demokracie. Kdo chtěl sólovat, sóloval ad libitum, kdo si chtěl zazpívat, nic mu nebránilo. Jakž takž měli cosi připravené - a ne všechno mohlo optimálně vyjít. Přišli si neplánovaně zahrát další muzikanti, protože Petr míval ve zvyku zvát k jammování kdekoho, to byla vlastně podstata toho právě se rodícího podniku. Zřejmě v tom večírku byla jakási autenticita.
Je ovšem prokazatelné, že se pak po konzumaci v Besedě přesunuli mejdanovat na blízké Zámecké schody k Michalu Ambrožovi, jednomu z jammistů a zásadních kamarádů.
A počátkem léta pak volal vzrušenej Kalandra Ondřeji Konrádovi: "Hele, máme datum v září Na Chmelnici!". A ať prý ihned vymyslí název kapely, plakáty se právě posílají do tiskárny. Že by to bylo napsané jen na něho, rázně odmítl. Ondřej zazvonil po pěti minutách nazpátek: "Blues Session. Nic jiného ho takhle rychle nenapadá."
"Jo, to je dobrý" řekl Petr. A už to zůstalo.

Průběžně se přidávali další muzikanti, kapela jezdila s Petrem Kalandrou a začátkem 90. let natočila 2 jeho sólová alba.
Po Petrově smrti v roce 1995 skončil i Blues Session...

V roce 2004 u příležitosti narozenin Jirky Hály se parta sešla v Malostranské Besedě, kde si zahráli pár písniček. Potom se zase dlouho nedělo nic, až začátkem roku 2005 přišel spásný nápad: k 10. výročí Petrova úmrtí vydat reedici obou alb a bonusové CD, na kterém by si zazpívala spousta hostů a natočilo by se live na koncertě v Malostranské Besedě.
Záměr bohužel nevyšel, ale kapela existuje, ustálilo se její složení, koncertuje a staví nový repertoár, který kromě "kalandrovek" obsahuje písničky Olina Nejezchleby z dob jeho působení v Etc.. a další (B. Springsteen, Vl. Merta, N. Young, B. Dylan).


Kdo by měl zájem se podívat a zaposlouchat do této skvělé muziky, má možnost přijet se podívat do M.klubu ve Vysokém Mýtě.

Kdy:  21.3.2009 od 20:00
Kde:  MĚSTSKÝ KLUB Vysoké Mýto, s. r. o.
Litomyšlská 71
566 01 Vysoké Mýto
tel.:     465 420 420
mklub@mklub.cz

Za kolik: 160 Kč

Aktualizováno ( neděle, 08 březen 2009 21:33 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Krásná žena patří všem, ošklivá jen tobě.

INDICKÉ PŘÍSLOVÍ


Reklama

Banner