Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost Botasky, pak jedině ze Skutče

Botasky, pak jedině ze Skutče

Email Tisk

Běžkové botySpojení Skuteč a Botana, později Botas, zná snad opravdu každý. Historii obuvnictví ve Skutči se tak snaží přiblížit, svou stálou expozicí, místní Městské muzeum.

Expozice je rozdělena do tří částí, které nám postupně osvětlují historii obuvnictví. Hned v první části navštívíme malou ševcovskou dílnu. Jsou zde k vidění nejen kopyta, ale také všechny potřebné nástroje a nářadí, které tehdejší švec nutně potřeboval. Také je zde vyobrazena scéna vojenské polní dílny.

Druhá část je věnována období 1. republiky. Nacházíme zde restaurované stroje, které znamenaly velký pokrok pro řemeslo obuvníků. Jsou to například různé šicí stroje a také kopírovací stroj na dřevěná kopyta, ten je největším exponátem celé expozice. Kromě velkých strojů zde můžeme nalézt různé dokumenty, které vypovídají o tom, že Skuteč Botasky, pak jedině ze Skutčebyla významným dovozcem bot nejen u nás, ale také v zahraničí. Svědčí o tom záznamy o objednávkách z Francie, Německa či dokonce Finska. Zboží mnohdy putovalo i přes oceán do Ameriky. Skutečští také vyráběli kopyta pro Antonína Baťu, ve Zlíně je poté využívali pro výrobu Valašských papučí. Samozřejmě je zde vystaveno několik desítek bot. Od domácích až po plesové střevíce. Můžeme zde také vidět největší ručně šitou polobotku v Evropě.

Třetí část je zaměřena na již zmiňovanou továrnu Botana. Sportovní obuv, kterou převážně vyráběla, přejala název podle firmy a dodnes někteří používají název Botasky. Jsou zde exponáty zachycující nejen módní vývoj sportovní obuvi ať je to obuv lyžařská, krasobruslařská nebo obuv pro atlety. Můžeme zde vidět také jednu z nejnovějších kolekcí Botasek.

Botasky, pak jedině ze SkutčeNejen obuvnickou expozici nabízí muzeum ve Skutči. Navštívit můžete také stálou expozici kamenictví, které je stejně jako obuvnictví ve Skutči tradiční. O tom však až příště.

Dveře muzea jsou Vám otevřeny téměř neustále a to každý den od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.

Více informací, například o aktuálních výstavách nebo kulturních akcích, naleznete na webových stránkách http://muzeum.skutec.cz/

 

Aktualizováno ( úterý, 26 červenec 2011 16:58 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner