Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Cestování cestování Chrast slaví 750 let

Chrast slaví 750 let

Email Tisk

Chrast Letos slaví město Chrast 750 let od svého založení. Město proto přichystalo oslavy, které začali již v dubnu a budou pokračovat až do října letošního roku.

 

Akce v rámci oslav, které jsou před námi:

7.8. Vernisáž obrazů Jiřího a Jany Boudových "Na Cestách" . Muzeum kaple 17 hodin.

So 29.8. Taneční večer se skupinou B-Q.  Zároveň s tím si připomeneme 38. výročí skupiny B-Q. "U Bačkovských" na Skále od 20 hodin.

Ne 6.9. Paličkování - Jindra Neškudlová, Obrazy - Jarda Koreček Vernisáž, muzeum kaple 17 hodin.

So 3.10. Obrazy a skleněné figurky - Smetanovi. Vernisáž, muzeum kaple 17 hodin. 

 
Trocha historie
Chrast byla založena ve druhé polovině 13. století benediktinským klášterem v Podlažicích. Klášter, založený v roce 1159 byl v dubnu 1421 husitskými vojsky vypálen. Po jeho zničení přešla Chrast do světské správy.

Do roku 1427 bylo panství spolu s městečkem svěřeno husitskému hejtmanovi Jakubovi z Kroměšína, po něm Jiříkovi z Březovic, dále opak bylo převedeno na královskou korunu a správcem byl ustanoven Vilém Kostka z Postupis a to až do roku 1436. Tohoto roku zastavil král Zikmund panství Janu Pardusovi z Vratkova, ten panství postoupil r. 1452 Zdeňkovi Kostkovi.
R. 1539 byli majetníky Slavatové z Chlumu a Košumberka a v r. 1600 bylo opatství spolu s Chrastí prodáno rodu Bérků z Dubé a Lípy, dále Vamberkům a Harrachům. Roku 1656 koupil panství pražský arcibiskup kardinál Harfách pro nově vzniklé královéhradecké biskupství, v jehož držení byla Chrast, zámek i okolní vesnice do revolučního roku 1848. Tehdy získala Chrast samosprávu, v jejím čele bylo obecní zastupitelstvo se starostou. Povýšena na město byla Chrast v roce 1853. Pod její správu náleželo ještě 9 okolních vesnic.
Rozmach zaznamenala Chrast ve druhé polovině 19. století, jak ve společenském životě - zakládají se různé spolky jako Orel, Sokol, divadelní ochotníci, vznikají politické strany, tak v průmyslu - vznikají továrny /výroba špiček, léčiv, zpracování dřeva, vybudován byl Městský vodovod a Chrast byla připojena k trati Německý, dnešní Havlíčkův Brod - Pardubice.
Dnešní Chrast postrádá větších továren, přesto je centrem této oblasti, střediskem obchodu, působí zde řada organizací, jako jsou hasiči, sportovci, myslivci, Junák, a další. Je v zájmu občanů tohoto města nadále rozvíjet turistický ruch, využívat jak přírodního prostředí, tak kulturních památek a stavět na kulturní a historické tradici města tak, aby historie nebyla připomínkou minulosti, ale stala se základem pro další rozvoj.

 

Více na www.mestochrast.cz 

Aktualizováno ( pondělí, 03 srpen 2009 09:19 )  

Banner

Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner