Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 18. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Chrudim má schválenou dotaci u 29 projektů podporujících životní prostředí

Chrudim má schválenou dotaci u 29 projektů podporujících životní prostředí

Email Tisk

Chrudim má schválenou dotaci u 29 projektů podporujících životní prostředíBěhem prvních dvou let existence Operačního programu Životní prostředí byla schválena dotace pro 29 projektů z okresu Chrudim, což je o tři projekty méně oproti celostátnímu okresnímu průměru. Průměrných hodnot okres Chrudim také dosahuje ve srovnání částek očekávané finanční podpory. Zatímco v průměru na okres připadá 570 milionů korun, schválený objem dotací projektů v rámci chrudimského okresu dosáhnul 540 milionů korun. Jedním z úspěšných žadatelů byl také Pardubický kraj s plánem sanace skládky Lukavice, kde výše dotace z Operačního programu Životní prostředí činí téměř 72 milionů korun.


"Bývalý lom na cenomanské pískovce byl v průběhu padesátých a šedesátých let zavážen odpadem z blízkého okolí, zejména nebezpečnými odpady ze Státního podniku Paramo. Odpady se začaly hromadit a skládka se stala pro místní obyvatele neúnosnou. Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží patří v rámci Operačního programu Životní prostředí mezi hlavní priority," řekla projektová manažerka Veronika Smolková ze Státního fondu životního prostředí ČR.
Projekt sanace skládky Lukavice, kde je žadatelem o finanční podporu Pardubický kraj, spočívá ve vytěžení odpadu, čímž tak výrazně uleví okresu od znečištění. "Solidifikovaný odpad bude uložen na zabezpečené skládce, aniž by došlo k další ekologické zátěži," dodává Smolková. Sanační práce začaly v září 2009 a podle odhadu si vyžádají zhruba 80 milionů korun. Rozdíl mezi schválenou dotací a celkovými investičními náklady, téměř 8 milionů korun, zaplatí kraj.


Podle srovnávacího výzkumu Město pro byznys má okres Chrudim značné rezervy v čistotě ovzduší v rámci Pardubického kraje a exhalace zplodin jsou zde nadprůměrné. Z hlediska hustoty sběrných sítí nádob na tříděný odpad a množství recyklovaného odpadu okres vykazuje lehce podprůměrných hodnot v rámci celé ČR. Chrudim je také více postižena antropogenní činností než jiné okresy v kraji, což se projevuje vyšší koncentrací zastavěné plochy a nižším podílem plochy půdy rekreačního rázu.


Za první dva roky fungování Operačního programu Životní prostředí bylo v celé České republice podpořeno téměř 2500 projektů a celková výše schválené podpory již dosáhla 44 miliard korun. Do roku 2013 má být z evropských fondů uvolněno více než 5 miliard eur (asi 128 miliard korun). Obce a podnikatelé v Pardubickém kraji mají zatím schválené projekty za 3,4 miliardy korun. Ve srovnání s jinými kraji patří Pardubický kraj v získávání dotací k průměrně úspěšným. Například Středočeský kraj dosáhl na téměř dvojnásobnou částku.


Žadatelé o finanční podporu z OPŽP mají široké možnosti, jak se informovat o podmínkách a procesu získávání dotace. Mohou se obrátit na Krajská pracoviště, která poskytují osobní konzultace. Úplnou novinkou jsou nová Regionální poradenská a informační místa, tzv. RPIMy. Ta mají zájemcům sloužit především v oblasti finančně-technického poradenství a také aktivně iniciovat projektové záměry.

 

Více na www.opzp.cz

Aktualizováno ( pondělí, 07 prosinec 2009 21:01 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner