Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 24. září 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Chrudimská pouť

Chrudimská pouť

Email Tisk

Chrudimská pouť, foto: (c) 2005 Jaromír Zajíček7. - 9. srpna 2009, Resselovo náměstí Chrudim
Salvátorská pouť v Chrudimi
se podle starobylé tradice koná vždy první srpnovou neděli, kdy také v proběhne v kostele Nanebevzetí panny Marie slavnostní Salvátorská mše. Ta bývala původně hlavní událostí a smyslem celé pouti.

Chrudimská pouť je mírně netradičně zasvěcena samotnému Ježíši Kristu, neboli Salvátorovi a vznikla v důsledku silné salvátorské tradice ve městě. V kostele Nanebevzetí panny Marie se již více než 300 let uchovává údajně zázračný obraz Spasitele. K němu také putovali v minulosti, především v době morové epidemie, křesťané doufající v jeho zázračnou a uzdravující moc.

 

Tradiční pouť bude úplně jiná, než ji známe. Chrudimští radní se shodli na tom, že tato veselice dozná velkých změn, a to od dopravního řešení až po plánované navýšení tržeb z pronájmu ploch stánkařům a provozovatelům atrakcí.

Kolotoče a houpačky se postaví v chrudimském centru podle úplChrudimská pouť, foto: Tomáš Kopeckýně nového modelu. Nebude se nějak zásadně snižovat jejich počet. Jen dojde k jinému seskupení. Také bude omezena reprodukovaná hudba, její absolutní zákaz začne ve 22 hodin.

Velkou novinkou je budoucí pouťová podoba samotného Resslova náměstí, které už nebude zaplněné jednou atrakcí vedle druhé. Radním se líbí představa, podle které by se lidé mohli posadit ke stolům, pohovořit, dát si občerstvení, poslechnout si živou hudbu z pódia, koupit si párek nebo sladkost ve stánku.

Součástí velkých změn, které se tradiční chrudimské pouti dotknou, je i jiné dopravní řešení. Už je ze strany města vymyšlen jiný scénář příjezdu a odjezdu atrakcí, mělo by dojít i ke změnám v parkování osobních automobilů během pouti. Záměrů, o kterých rada města jednala, je hodně.

Chrudimská pouť, foto: (c) 2005 Jaromír Zajíček2Provozovatelé atrakcí zaplatí víc a město bude hodně přísné


S provozovateli pouťových atrakcí město nově uzavřelo smlouvy. Z nich vyplynuly mnohem přísnější sankce za nedodržování stanovených pravidel.

Někteří "kolotočáři" dělají skutečně velké problémy. Nedodržují omezení mluveného slova a hudby nebo poškozují majetek města. S tím počítají nové smlouvy.

Mnohem větší pozornost než doposud město věnuje veřejným záchodkům. Těch bude na pouti podstatně víc, což by mělo být signálem zejména pro muže. Znečišťování domovních rohů a celého veřejného prostranství bude tvrdě trestáno.

 

Kde: Resselovo náměstí, Chrudim
Kdy: 7. - 9. srpna 2009

 

Foto: (c) 2005 Jaromír Zajíček www.FotoZajda.cz a Tomáš Kopecký

Aktualizováno ( čtvrtek, 30 červenec 2009 15:35 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

 SOUTĚŽ o rodinnou hru TRPASLÍCI

SOUTĚŽ o knihu Bytosti přírody a léčení Země

 SOUTĚŽ o knihu DOMÁCÍ SUŠENÍ

SOUTĚŽ o vstupenky na JOY Melody festival

SOUTĚŽ o vstupenky na Royal Christmas Gala

SOUTĚŽ o turistického průvodce - MAROKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o vstupenky na představení LOTR - NÁVRAT KRÁLE in Concert, DVD, PC hru a knihu

SOUTĚŽ o vstupenky na FOTOEXPO 2017

SOUTĚŽ o rodinnou hru HURÁ ZMRZLINA

SOUTĚŽ o knihu ORLOVÉ VE VÁLCE

SOUTĚŽ o vstupenky na muzikál MADAGASKAR

SOUTĚŽ o deskovou hru GREAT WESTERN TRAIL

SOUTĚŽ o dětské obrázkové LOTO

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner