Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 21. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Chrudimské pověsti - strašidla v Široké ulici

Chrudimské pověsti - strašidla v Široké ulici

Email Tisk

Široká uliceKdyž malé děti zlobí, namlouváme jim, že si pro ně přijde strašidlo. Velké děti už prý na tato strašidla nevěří. Ale přiznejme si, je tomu tak vždy? Někteří z nás si podvědomě stále připouštějí možnost bytí „strašidel“.

A ani u obyvatel Chrudimi tomu není jinak. Z městských stavení byl zvlášť zlopověstný jeden dům v Široké ulici (dnes obchodní dům Mája). Vypráví se o krvavé postavě na chodbě, o ohnivých hlavách zírajících ze sklepa nahoru, o příšerách, které se honily po pokojích. Obzvláště překvapen byl kdysi cizí návštěvník domu, který večer ve vstupu, prý při návratu z hostince, narazil na rakev, kolem níž stály ve dvou řadách hořící svíce. Domníval se, že v domě někdo zemřel a byl pak velice překvapen, když zjistil, že nahoře se koná domácí ples a rakev že je jen mámením pekla.
Také ulice před domem byla občas dějištěm strašidelných dějů: zastavil tam prý kočár, na jehož kozlíku seděl ohromný kozel ohnivého jazyka a z kočáru do domu zamířili dva pekelníci.
Ve druhé polovině 19. století zde byla ubytována kočovná divadelní společnost Pavla Švandy ze Semčic. Na pobyt zde vzpomínali s hrůzou, noci bývaly hrozné. Jednou je probudila střelná rána, jindy bylo slyšet tajemné zvuky, jindy zase pobíhání po zemi. Když je jednou opět probudila střelná rána, uviděli v měsíčním světle sedět ženu zahalenou bílým závojem. To už dále herecká rodina nebyla ochotna snášet a hned druhý den se vystěhovala.

 

Aktualizováno ( úterý, 31 květen 2011 18:24 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner