Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Cumbia, Kuba, Balkán a výbušné doutníky. Jaro Milko & The Cubalkanics!

Cumbia, Kuba, Balkán a výbušné doutníky. Jaro Milko & The Cubalkanics!

Email Tisk

Cumbia, Kuba, Balkán a výbušné doutníky.  Jaro Milko & The Cubalkanics!

Nová hvězda world music, která přivede všechny tancechtivé do tranzu. To je švýcarská kapela Jara Milka s téměř odporujícím si názvem Cubalkanics. Právě v jejich podání našly rytmy cumbia, Kuby a Balkánu společnou řeč, v Milkově tvorbě vedle sebe křepčí klouzavá kytara, kubánský zvuk i mocný cikánská dechovka.

 

Pětičlenná švýcarská kapela, která vydala na konci března u vydavatelství Asphalt Tango debut Cigarros Explosivos!, vznikla před čtyřmi lety, když se Jaro rozhodl postavit vedle své kytary ještě šedesátkově znějící varhany, bicí, perkuse a trombón.

Více mě tenkrát zajímalo obsazení hráčů, než jednotlivých nástrojů" vysvětluje. „Věděl jsem, že chci kapelu s odlišným zvukem, proto nemáme basáka". V trombonistovi Lukovi Briggenovi našel svou tajnou zbraň. „Luke vlastně hraje některé z basových linek, má pedál, kterým snižuje noty o oktávu."

The Cubalkanics začali rychle nahrávat a koncertovat, čímž vybrousili svůj sound. Neobvyklá synkopace vybízí k trsání na ska, zatímco by nohy tančily na latinu, mnoho melodií i textů jsou však vzpomínkou na čas strávený na Kubě.

Není to však „ostrov svobody" z turistických průvodců, ale ten, kde proudí život v postranních uličkách a dovolenkáři o ní nemají tušení.

Jak příjmení napoví, Milko není tak úplně Švýcar. Narodil se sice v zemi helvétského kříže, jeho rodiče ale emigrovali z Československa. Po letech hraní na klasickou i elektrickou kytaru, prošel punkovými, rockovými a především balkánskými projekty, jako jsou Prekmurski Kavbojci.

Velký vliv na něj měly kompozice Djanga Reinhardta, impulsem k založení Cubalkanics byla právě kubánská dovolená. „Našel jsem tam tolik povědomých věcí. Nábytek i sklo byly ty samé, co měli moji rodiče v sedmdesátých letech. Domácké i dost ujeté."

Konečné rozhodnutí přišlo roku 2008 během turné s Firewater po USA, kde jim kdosi podstrčil cumbia kompilaci, kterou už z autorádia nevytáhli. Spolu s Milkem a Briggenem, tvoří Cubalkanics rytmická sekce Ines Brodbeck a Eric Gut a klávesák Eric Gilson. Řízná směska kterou pětice vytváří vás donutí tančit od první do poslední vteřiny, aniž byste chtěli skončit nebo jen zvolnit.

Do Čech přijíždí své výbušné doutníky distribuovat poprvé a to hned dvěma koncerty. Zastáví se jak na lodi Kristian Marco zakotvené u pražské Náplavky, tak v červenci na poličském festivalu Colour meeting.

Jaro Milko & The Cubalkanics (ch)

7. června 2014 loď Kristian Marco, Praha
11. července 2014 festival Colour meeting, Polička http://www.colourmeeting.cz/

Více na www.cubalkanics.com a www.facebook.com/andthecubalkanics

Aktualizováno ( úterý, 03 červen 2014 09:04 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Slávu velkých lidí vždy měříme prostředky, kterými ji dosáhli.

ROCHEFOUCAULD


Reklama

Banner