Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba David Bowie - Blackstar

David Bowie - Blackstar

Email Tisk

David Bowie - BlackstarInterpret: David Bowie
Album:    Blackstar
Datum vydání: 8. ledna 2016
ART ROCK, EXPERIMENTALNÍ JAZZ
EAN: 0888751738621

Hudba Davida Bowieho je stejně uhrančivá jako pohled jeho rozdílně zbarvených zorniček. A nic z této alchymie nevyprchalo ani na této desce, která ohlašuje už pětadvacátý studiový příchod tohoto hudebního génia a jeho temné hvězdy na desetiminutové titulní stopáži.

Jen těžko v ní budete hledat Bowieho popovou tvář, která se skrývá za mnoha alternativními vlivy, jež jsou mixem všeho možného a v některých momentech možná i ryzí improvizací. Přesto je to stále náš starý známý Ziggy Stardust, průkopník mnoha nových hudebních trendů, který rád experimentuje i s možnostmi, které nabízí spojení klasických hudebních nástrojů, zejména saxofonu, s nejmodernějšími technologickými standardy. A takto lze k desce přistupovat. Jako k experimentu, který se pokouší posunout hranice vnímání za obzory, které doposud hudba přinesla.

I tak se při prvním poslechu alba nezbavíte dojmu, že některé jeho pasáže důvěrně znáte. A skutečně. Najdete zde fragmenty singlu z roku 2014, z něhož Bowie použil písně Sue (Or in a Season of Crime) a ’Tis a Pity She Was a Whore, jež jsou na albu přetaveny do jazz-funk-rockového nášupu a v druhém případě do stále opakujícího se rytmu, nad nímž ční Bowieho plačtivý hlas.

Po čtyřech úvodních skladbách se ale na desce rozjasní a z někdy až šíleně temné disharmonie najednou před posluchače vystoupí přívětivější tvář Davida Bowieho ve třech zbývajících písních. Přesto jsou i tyto skladby pevně omotány pupeční šňůrou temné hvězdy a ukazují na nikdy nekončící zpěvákovu extravaganci, která jde proti všem zásadám komerce. A v tom zůstává David i ve svých devětašedesáti letech stále nepřekonatelný.

Jen co jsem dopsal tuto recenzi, přišla nečekaná zpráva, že Davidův život vyhasl. Bral jsem to jako krutý žert osudu. Se všemi, kteří v poslední době odcházejí do hudebního nebe, odchází totiž i kus mého života. V tomto případě odešel mistr extravagance a pop artu, člověk, který posunul v hudební branži laťku neskutečně vysoko.

Šel jsem si proto zapálit cigaretu, stejně jako to dělával Bowie, a spolu se stoupajícím kouřem se zadíval tam nahoru, kde teď bude dál zářit jeho hvězda. A pochopil přitom, proč viděl v posledním období život tak temně a jaký nám vlastně na posledním albu zanechal vzkaz. Proto nezbývá, než odpovědět: "Sbohem Ziggy. Svět není temný, je díky tobě mnohem barevnější, než si myslíš. Byl temný jen ve chvíli, kdy jsi zůstal na všechno sám. My tě však neopustili. V našich srdcích zůstáváš navždy!"

 

 Seznam skladeb na albu

 1. Blackstar 9:57
2. ´Tis a Pity She Was a Whore 4:52
3. Lazarus 6:22
4. Sue (Or in a Season of Crime) 4:40
5. Girl Loves Me 4:51
6. Dollar Days 4:44
7. I Can't Give Everything Away 5:47

 

 

Aktualizováno ( úterý, 19 leden 2016 08:36 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Skutečnost, že nás někdo miluje, nás málo uspokojuje. To, co nás činí vskutku šťastnými je, že my můžeme někoho milovat.

Paul Claudel


Reklama

Banner