Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 14. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka

Den řemesel

Email Tisk

Den řemesel

Dne 13. srpna 2011 proběhne v areálu zahrady č.p.8 (u kostela) v Sebranicích u Litomyšle akce zaměřená nejen na pravěká řemesla.

Spolek archaických nadšenců Sebranice Vás zve na Den řemesel. V průběhu celého dne zde budou k vidění řemesla z doby železné, i nedávno minulé. Například pečení chleba, výpal keramiky v rekonstrukci pravěké pece, výroba železa redukcí (tavbou) železné rudy, tkaní na stavu.

Akce bude zaměřena na zpracování slámy a to do různých výrobků jako jsou například ošatky, zásobnice, obuv, rohože a různé drobné doplňky, také na zpracování vlny a lnu. Pro šikovnější je zde připraveno filcování ovčí vlny. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nově postavenou polozemnici (rekonstrukce pravěkého obydlí). Návštěvníci a především děti si zde mohou vyzkoušet tkaní na stávku, karetkování, mletí mouky na kamenném mlýnku (žernovu) a zrnotěrkách i mlácení obilí, které mletí předcházelo. Dále také výrobu keramiky podle pravěkých vzorů, práci s vlnou a třeba i pomoci s dmýcháním měchem do železářské pece.

"V minulých letech jsme se zaměřili na pěstování a následně i sklizeň dlouhoklasého žita, které jsme využili pro výrobu došků na střechu polozemnice. Při výrobě došků vzniká určité množství odpadní slámy, která se dá ale dále využít. Na této akci se pokusíme návštěvníkům některé z těchto využití předvést." přibližuje program Matěj Kmošek, jeden ze členů Spolku archaických nadšenců.

Tímto jsou zváni všichni, kteří mají zájem podívat se a vyzkoušet si, jak se dříve žilo a pracovalo.

Vstup volný. Akce se koná za každého počasí. Při nepříznivém počasí se akce přesouvá do budovy č.p.8.


O spolku archaických nadšenců

Spolek archaických nadšenců se věnuje praktickému přiblížení historie, jak té nejstarší,Spolek archaických nadšenců tak i té nedávno minulé. Z období pravěku se zabýváme praktickými pokusy s výrobou železa, dřevěného uhlí, keramiky, výrobou textilu, zemědělstvím, stavbou obydlí a ostatními dříve běžnými činnostmi našich předků. Do časů nedávno minulých jsou zasazeny naše kulturní recesistické akce, ale i vážně míněné snahy o zachování odkazu Rakousko uherské monarchie a období 1. ČS republiky a obnovu místní železniční dráhy.

Spolek archaických nadšenců se snaží o zachování a prezentaci dříve běžné zemědělské činnosti a záchranu dnes již zapomenutých řemesel spojených se zpracováním slámy, vlny a lnu.

Více informací o aktivitách a pořádaných akcích naleznete zde: www.sebranice.cz

 

Aktualizováno ( pátek, 22 červenec 2011 10:31 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner