Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 23. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Den Václava Havla a krátké kalhoty na jeho počest

Den Václava Havla a krátké kalhoty na jeho počest

Email Tisk

Den Václava HavlaBudou tomu už tři roky, co nás opustil poslední prezident Československa a první prezident České republiky Václav Havel.

Pocházel ze známé pražské podnikatelsko-intelektuálské rodiny, proto mu komunistická strana nedovolila studovat podle jeho volby. Od roku 1960 pracoval jako jevištní technik, dramaturg a asistent režie v Divadle Na zábradlí, kde byly také uvedeny jeho hry Zahradní slavnost, Vyrozumění a Ztížená možnost soustředění. Po roce 1969 nesměl v Československu publikovat. Jakožto velký kritik komunistického režimu se stal hlavou československého disentu. Patřil mezi iniciátory a autory Charty 77, což upevnilo jeho mezinárodní věhlas, ovšem neustále byl pronásledován a opakovaně vězněn. Vedle dalších divadelních her napsal také vlivné eseje.

Jako prezidenta ho čekal nelehký úkol správně „rozpohybovat“ zemi. V neuspořádané zemi se za minulého režimu dělo ledacos. Absurdní svět potřeboval někoho kreativního, kdo by ho uspořádal. Václav Havel zůstane navždy nejen pro Českou republiku, ale i pro celý svět jedním z nejvýznamnějších mírumilovných bojovníků za svobodu.

Jsme přesvědčeni, že Václav Havel je jedním z nejvýznačnějších Čechů celé naší historie. Hledali jsme způsob jak uctít památku Václava Havla způsobem, který by byl výrazný, zapamatovatelný a jednoduchý tak, aby se k němu mohlo připojit co nejvíce sympatizantů. Inspiroval nás „Ručníkový den“ Douglase Adamse. Každý rok se k jeho památce hlásí tisíce lidí po celém světě tak, že v jeden den s sebou nesou ručník, jenž byl symbolem jeho nejznámější knihy Stopařův průvodce po galaxii. V odkazu Václava Havla jsme tak hledali podobně výrazný prvek. Inspirovala nás epizoda z raného období prezidenství Václava Havla, kdy veřejně vystoupil s nápadně krátkými kalhotami. Havel se tomu s odstupem sám smál a příhodu vysvětloval.

 

Dnes,  v Den Václava Havla 18. prosince, si jako projev vzpomínky ohrňte výrazně nohavice u svých kalhot.

 

Den Václava Havla

Více na http://www.denvaclavahavla.cz/.

Aktualizováno ( čtvrtek, 18 prosinec 2014 09:33 )  
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner