Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy Divadlo zrozené z vody

Divadlo zrozené z vody

Email Tisk

Vietnamské divadloMuzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravuje pod záštitou velvyslance Vietnamské socialistické republiky v České republice, Jeho Excelence pana Truong Manh Sona, unikátní výstavu vodního loutkového divadla Vietnamu. Výstava nese název Divadlo zrozené z vody a její vernisáž se koná dne 13. listopadu 2014 v 17 hodin v prostorách Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Pro veřejnost bude výstava otevřena od 14. listopadu 2014 do 27. září 2015.

Prostřednictvím loutek, fotografií a videozáznamů seznámí návštěvníky s touto jedinečnou formou loutkového divadla, která se ve Vietnamu odehrává uprostřed jezírka nebo jiné vodní nádrže. Výstava bude velmi autentická, jelikož většina exponátů pochází přímo z Vietnamu. Muzeum je získalo do své sbírky během badatelské cesty do Hanoje a okolí delty Rudé řeky, kde se tradice tohoto druhu umění zrodila. V muzeu bude také umístěn zmenšený model vodního divadla, ve kterém si návštěvníci vyzkouší manipulaci s loutkami.

Vietnam je zemí, jejíž břehy omývá Jihočínské moře a kam letní monzun pravidelně přináší od dubna do října období dešťů. „Je zemí, kde si vodu velmi dobře uvědomujete při každém nádechu i sebemenším pohybu, neboť zdejší vzduch je jí plně nasycen“ popisuje své dojmy z Vietnamu kurátorka výstavy Mgr. Jana Tomášová. Voda se zde již před staletími stala divadelním jevištěm, hereckým prostorem a zároveň jednotícím motivem divadelních výstupů. Díky ní se zrodila ve střední a nížinné části severního Vietnamu, deltě Rudé řeky, tradice vodního divadla překládána jako „loutky tančící na vodě“ sahající do 12. století, se kterou se budete moci setkat v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi od poloviny listopadu.

Výstava Divadlo zrozené z vody a stejnojmenný katalog výstavy vznikly díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky, ve spolupráci s Vietnamským velvyslanectvím v Praze a Ministerstvem kultury, sportu a turistiky ve Vietnamu.

V roce 2015 uplyne 65 let od počátku navázání diplomatických vztahů České republiky s Vietnamskou socialistickou republikou. Muzeum k této příležitosti připraví řadu doprovodných akcí a programů pro veřejnost.

Přijďte do MLK prozkoumat fascinující a světově naprosto unikátní tisíciletou tradici vodního loutkářství.

Plakát akce

Aktualizováno ( pondělí, 17 listopad 2014 20:22 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Obdiv je projevem slabosti, když se dává najevo nerozvážně.

BALZAC


Reklama

Banner