Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 23. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Divadlo Do třetice Čajkovskij

Do třetice Čajkovskij

Email Tisk

Tomáškova a Novákova hudební SkutečOd roku 2011 se programová nabídka festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč rozšířila o balet. Ani XII. ročník nebude výjimkou. V neděli 15. března 2015 zavítá do Skutče Moravské divadlo Olomouc s pohádkovým baletem Spící krasavice, který je zároveň posledním z trojice klasických baletů Petra Iljiče Čajkovského, který zde dosud nebyl uveden.

Vychází z pohádky francouzského spisovatele Charlese Perraulta o princezně Růžence, nad kterou zlá víla vyřkne kletbu. Petr Iljič Čajkovskij začal na díle pracovat v zimě 1888, světové premiéry se slavný balet dočkal 15. ledna 1890 v Petrohradu v choreografii Maria Petipy. „Je to krásná pohádka pro všechny, kteří mají smysl pro fantazii a krásu. Nechybí láska, napětí a šťastný konec, to vše podpořeno geniální Čajkovského hudbou." zdůraznil režisér Robert Balogh.

Šéf olomouckého baletu vsadil na choreografii Hany Vláčilové, která tento balet považuje za nejtěžší klasický titul. Bývalá primabalerína pražského Národního divadla v baletu na jevišti debutovala právě ve Spící krasavici.
Tvůrci slibují romantickou podívanou včetně poutavé scény a kostýmů. O ty se postaral držitel Ceny Thálie i Českého lva Josef Jelínek, který vycházel z módy období Ludvíka XIV.

Do třetice ČajkovskijPůvodně měl baletní soubor Moravského divadla v Olomouci nastudovat premiéru baletu Esmeralda. Nakonec se však rozhodli ve prospěch baletu Spící krasavice a doplnili tak Čajkovského baletní trojlístek, za což jsou rádi jistě nejen ve Skutči.

Aktualizováno ( úterý, 10 únor 2015 20:32 )  


Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky na VISACÍ ZÁMEK do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Skutečnost, že nás někdo miluje, nás málo uspokojuje. To, co nás činí vskutku šťastnými je, že my můžeme někoho milovat.

Paul Claudel


Reklama

Banner
Banner
Banner