Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Recepty a vaření Dobrý čaj - Myrtovník citronový

Dobrý čaj - Myrtovník citronový

Email Tisk

Dobrý čaj - Myrtovník citronovýMyrtovník citronový - mimořádně osvěžující čaj s vytříbeným aroma.

Je to neuvěřitelné, ale myrtovník citrónový dostal své jméno (Backhousia citriodora) teprve v polovině 19. století. Tvůrcem tohoto jména byl německo-australský botanik baron Ferdinand von Mueller (1825-1896). Pojmenoval jej na počest Jamese Backhouse (1794-1896), anglického botanika a kvakerského misionáře.

 

Myrtovník citrónový je strom původem z australských deštných pralesů. Divoce roste v deštných lesích pobřežního státu Queensland od Brisbane až po Cairns. V přírodě se vyskytuje jako veliký keř a také jako strom střední velikosti - dosahuje výšky 3,3 m. Nároky této rostliny na klimatické podmínky jsou poměrně vysoké. Myrtovníku se totiž nejlépe daří v místech od polostínu do plného slunce. Mladým rostlinám nedělá dobře mráz.

V současnosti je myrtovník pěstován na plantážích ve své původní vlasti (Queenslandu - Austrálie). Průmyslově se začal využívat na začátku 20. století jako zdroj listového oleje, který se používal pro vůně v místní továrně na parfémy. Po roce 1920, kdy myrtovník vstoupil do širšího povědomí průmyslových výrobců, se začíná s exportem do Evropy. Také evropští producenti tak začínají plně využívat vynikající kvality citralu, přírodní látky, jejíž podíl v myrtovníku dosahuje průměrně 95 %. Právě citral dává myrtovníku jeho silnou, jedinečnou vůni a chuť citrónu.


Dobrý čaj - Myrtovník citronovýPočátek užívání myrtovníku v potravinářském průmyslu se váže až na konec druhé světové války. Tehdy proběhly první nesmělé pokusy spojené s ochucováním nealkoholických nápojů a i samotnou přípravou myrtovníkového čaje. Po válce se na něj poněkud zapomnělo. V současné době však světový trh myrtovník s jeho vynikající vůní a chutí znovu objevil.

Myrtovník citrónový je světově nejbohatší přírodní zdroj citralu (90 - 98 %). Pro srovnání - vousatka citrónová obsahuje průměrně 75 % této přírodní aromatické látky. Myrtovník citrónový má excelentní, vytříbenou a velmi výraznou chuť směsi citronu, vousatky citrónové a limety. Jeho použitím jakožto ochucovadla se vytváří skvělá chuť v nápojích, jogurtech, zmrzlinách, sýrech, dezertech, pečivu, sušenkách a cukrovinkách. Zároveň jsou jeho listy velmi vhodné k přípravě čaje, a to nejen ve stoprocentní podobě, ale také jako směsi s černým nebo zeleným čajem. Výrobky s myrtovníkem citrónovým jsou velice oblíbené v Austrálii a celá řada těchto produktů dnes již úspěšně proniká na mezinárodní trhy. Jeho použití pro přípravu čaje je vhodné zejména proto, že je to bohatý a přírodní zdroj antioxidantů, tedy látek tolik potřebných pro lidský organizmus.

Je důležité připomenout, že stromy myrtovníku citrónového jsou pěstovány na plantážích dle certifikovaného ekologického zemědělského systému. Produkty proto mají označení"bez chemických přísad". Během všech etap výroby (jak na plantážích, tak během zpracování) jsou dodržovány přísné normy, které zajišťují, že produkt má tu nejvyšší kvalitu. I přesto, že první zemědělské práce začaly v roce 1997, plantáže již dnes plně fungují. Sklizeň listů myrtovníku citrónového je prováděna děvet měsíců v roce, kromě tří měsíců od ledna do března, kdy nastává monzunové období. Během celé sklizně mají lístky této rostliny stálou kvalitu. Mechanické sklizení i strojové vybavení bylo navrženo a vybudováno firmou Australian Native Foods Management s ohledem na speciální požadavky na nově rozvíjené plantáže. Voňavé lístky myrtovníku jsou sušeny v horkovzdušných vysoušečích konstruovaných tak, aby se lístky sušily účinně a hygienicky bez poškození delikátní olejové kompozice v lístku. Myrtovník citónový je v oblasti plantážního pěstování domorodá rostlina, a tudíž přirozeně roste ve svých původních podmínkách. Tato oblast, známá jako Conway Range ve Whitsundays v Queenslandu je obklopena kopci s čistými deštnými pralesy, které jsou navrhnuty za oblast světového dědictví.

Aktualizováno ( pátek, 02 leden 2015 14:19 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner