Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ekologie Dotřiďování skla na linkách je věda

Dotřiďování skla na linkách je věda

Email Tisk

vyrobené lahveTřídící linka je důležitým stupněm v procesu recyklace odpadů. Třídící linky na papír a plasty jsou si velmi podobné, často jedna linka dokáže upravovat oba druhy odpady, byť každý zvlášť. U skla je postup dotřídění poněkud odlišný a značně složitější.

Dotřiďovací linky na sklo mohou být samostatné nebo součástí skláren. Jejich úkolem je bezchybně odstranit vše, co není ze skla, a tudíž nelze nadále recyklovat. Toto dotřídění musí být velmi důkladné, aby nedošlo ke znehodnocení celé várky skleněných výrobků. Martin Lochovský, manažer pro druhotné suroviny ze společnosti EKO-KOM, a.s., uvedl: „Požadavky na kvalitu vstupní suroviny při recyklaci skla jsou nesmírně vysoké. Sklo je průhledný materiál a každé jeho znečištění je vidět. Norma dokonce připouští pouze 1 gram nečistot na 100 kg upravených skleněných střepů. To je kvalita, kterou není možné běžnými technickými prostředky dosáhnout, a proto existuje v České republice pouze několik třídících linek, které se tříděním skla zabývají."

Třídičky na sklo jsou vybaveny laserovými senzory, a jelikož je takové zařízení velmi drahé a skláren recyklujících sklo není mnoho, vozí se do vybraných z nich surovina z celé země. Jedna ze speciálních třídících linek na sklo se nachází v Bílině Chudeřicích. „Chudeřická třídírna na sklo je výjimečná v tom, že dokáže zpracovávat i autoskla a jiná speciální skla, která se běžně do kontejnerů dávat nemohou," vyzdvihl kvality třídírny v Bílině Martin Lochovský.

A jak probíhá cesta skleněného odpadu z popelnice až do třídícího zařízení? Sklo z kontejnerů putuje nejprve do areálů svozových firem, kde se na střepištích skladuje do doby, než je ho dostatečné množství. Následně se kamiony přepraví na příslušnou třídící linku. Tam probíhá několik stupňů třídění, včetně ručního v první fázi, při kterém se vybírají velké nečistoty jako je keramika, porcelán, kovy a další pevné částice. Poté již vše obstarávají stroje, drtiče a vibrační síta. Výsledná velikost střepů se pohybuje v řádech milimetrů. Nakonec se pro dosažení požadované vysoké kvality použijí optoelektrická čidla - laserový separátor, který dokončuje celý proces a jen díky němu je možné dosáhnout požadované kvality. Pomocí laseru je každý střep prosvícen a v případě, že se to nepodaří, jedná se o jasný signál, že střep není skleněný nebo je velmi znečištěn prachem či jiným materiálem. Takový střep je pomocí vzduchové trysky odfouknut mimo čisté střepy. Nečistoty by se totiž dramaticky projevily na zhoršených vlastnostech nových skleněných výrobků. Poté následuje již jen skladování střepů a jejich expedice do skláren k druhotnému využití.

Pardubický kraj svoji třídící linku na sklo nemá. Sklo z Pardubického kraje se tak vozí až do Příbrami nebo do Kyjova v okrese Hodonín.


Třídíme s rozumem!
Tématem třídících linek se zabývá Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje v rámci „Partnerského projektu dalšího vzdělávání občanů Pardubického kraje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství", který získal podporu z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Financování projektu je zajištěno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Více informací o projektu naleznete na webových stránkách www.rrapk.cz.

Aktualizováno ( čtvrtek, 02 květen 2013 20:22 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner