Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Ostatní Etiketa s Chrudimkou - Prohřešky vůči společenským pravidlům

Etiketa s Chrudimkou - Prohřešky vůči společenským pravidlům

Email Tisk

etiketaČasto slýcháme stesky, že dnes se žádná pravidla společenského chování nedodržují a že zvláště mládež se žádnými pravidly neřídí. Takové povzdechy jsme slyšeli už od svých otců, dědečků, ale i tatínci toto jistě slýchávali. A proto, že se nám nezastavitelným tempem blíží plesová sezóna, tak jsme si pro vás připravili seriál Etiketa s Chrudimkou, kde vám přiblížíme zásady chování ve společnosti.

 

Etiketa je výrazem mezilidských vztahů a v konkrétní historické epoše a odráží její charakteristické rysy. Soubor norem, které upravují chování ve společnosti. Pravidla se postupem času upravují ale i vytváří se nová. Například rytířská kultura povýšila pouhou ochranu ženy na galantnost vůči dámě. Ta si musela obdiv a pozornost mužů zasloužit svou cudností a jemnými mravy.


Jaké jsou největší prohřešky vůči společenským pravidlům?

Budete překvapeni, není to nesprávné držení vidličky nebo šnek vyklouznuvší z kleštiček. Lidé, kteří společenské podmínky nenavštěvují často, si mnohdy nejsou jistí různými pravidly, jejichž existenci tuší, ale neznají je. Týká se to někdy představování, jindy manipulace se stolním náčinám či oblékání. Měli bychom být při posuzování takového člověka shovívaví. Jestliže někdo u stolu zachází s neobratně s překládacím příborem nebo spletl pořadí při představování, rádi mu to odpustíme a spíš mu pohledem či gestem naznačíme, jaký je správný postup.etiketa zábava


Nebudeme mít ovšem slitování s člověkem, který je sice zběhlý ve společenských pravidlech a uvádí společenost v úžas svými ekvilibristickými kousky při vykosťování křepelky, ale jinak je neatraktivní, bezohledný, přezíravý vůči ostatním či arogantní. Stejně jako na silnici budeme mít trpělivost s čerstvým absolventem autoškoly, ale odsoudíme bezohledného, byť zručného řidiče.


Všimněme si ještě jedné kategorie účastníků společenských akcí - protřelých světáků, u kterých nepochybujeme, že přesně vědí, jak se mají chovat, třebaže občas poruší některé pravidlo. Pokud je poruší v zájmu dobré zábavy nebo plynulosti společenské akce, oceníme to. Dáme přednost tomu, kdo se občas dopustí drobného prohřešku proti pravidlům společenského chování, před školoměstkým dogmatikem, který dokáže zmrazit veselou zábavu jen proto, aby dostál nějakému, často jen formálnímu pravidlu. Škrobení znalci všech pravidel prtokolu, kteří své znalosti navíc dávají okázale najevo, nebo své okolí dokonce poučují, jsou nesmírně nudní a bývají mnohdy na obtíž přirozené zábavy.

A je zde konec prvního, úvodního, dílu. Příště se můžete těšit na díl s podnázvem:

 Ve společnosti si nejsme všichni rovni

zdroj: Velká kniha etikety

Aktualizováno ( sobota, 19 listopad 2011 14:25 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Ta pravá láska je vždy nešťastná.

Matthew Arnold


Reklama

Banner