Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ekologie Exkurse za právem o odpadech a návštěva veletrhu zaujala

Exkurse za právem o odpadech a návštěva veletrhu zaujala

Email Tisk

ExkurseChrudim/Brno – přestože skládkování odpadů je do budoucna neudržitelné a i evropská legislativa nutí státy k hledání jiné formy likvidace odpadů, vybudování jedné spalovny v regionu není řešením. Jsou o tom přesvědčeny desítky firem v oblasti odpadového hospodářství v České republice. Navíc tento krok vytvoří jednoznačně monopolní postavení.

 

 

S podobnými informacemi a i třeba o stavu produkce odpadů v ČR se mohli seznámit účastníci odborné exkurse, která proběhla 25. a 26. dubna a kterou uspořádalo Občanské sdružení Altus. Při ni navštívilo i veletrh EnviBrno na brněnském výstavišti.

„V ČR je šestá nejnižší měrná produkce odpadů z dvaceti sedmi zemí EU a zároveň míra využití odpadů je více jak sedmdesát procent, což jsou hodnoty srovnatelné třeba s Rakouskem či Polskem. V současné době se navíc připravuje integrovaný systém nakládání s odpady (ISNO), který má za cíl centralizaci odpadů. Ten je ale založen kromě jiného na změně legislativy a zdražení skládek, aby spalovna se stala konkurenceschopnou. Bez dotace z EU je totiž vybudování a provoz spalovny založen hlavně na velkém množství spáleného odpadu, což nepřiměje lidi k recyklaci. Navíc praxe ukazuje, že již dnes německé firmy jezdí do zahraničí a vyjednávají o převozu odpadu do jejich spaloven, aby byly postupně umořeny miliardové investice," shrnul jeden z bodů programu projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek.

Exkurse

Dále se účastníci mohli dozvědět základní informace o příhraniční přepravě odpadu, ale i o směrnici o skládkách. Část zájemců odborné exkurse se zastavila i na stáncích ministerstev, kde se mohla seznámit s dotačními programy.

Exkurse byla součástí Partnerského projektu dalšího vzdělávání občanů Pardubického kraje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství". Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Aktualizováno ( úterý, 30 duben 2013 08:34 )  
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner