Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 24. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost Festival keltské kultury Lughnasad 2016 se blíží

Festival keltské kultury Lughnasad 2016 se blíží

Email Tisk

Lughnasad

Lughnasad, keltský svátek zrna, úrody a žní, se bude i letos slavit v Nasavrkách, a to ve dnech 29. – 30. července 2016. Mezi největší lákadla patří kromě tradičního programu též ukázky výcviku koní, výroba medoviny a piva či sokolnictví.

Letošní oslavy jsou o to výjimečnější, že se jedná o jubilejní desátý ročník této neziskové akce!

Symbolicky Lughnasad započne již o týden dříve, v sobotu 23. 7. 2016, kdy se kmen Boii vydá v Nasavrkách na sklizeň obilí. Z něj pak Kelti připraví slaměnou bohyni a další obilné ozdoby na oslavu. Samotný Lughnasad pak začne v pátek 29. července, kdy proběhne přednáška „Včely a Keltové“ a od 19:00 hodin večerní koncert kapel Irish Dew Asonance a Jull Dajen. Hlavním dnem oslav bude sobota 30. července, kdy bude probíhat celodenní program v zámecké zahradě, na nádvoří, v Kaštance, na náměstí i v přilehlém okolí.

Pro návštěvníky jsme i letos připravili pestrý program. Těšit se mohou zejména na koňskou show v podání jezdecké skupiny Equites Gabreta, na ukázky výroby medoviny a piva, sokolnictví či oblíbené ukázky keltských řemesel,“ říká Anna Frantalová ze spolku Boii. „Chybět samozřejmě nebudou ani další tradiční součástí programu, jako je ukázka a výuka irských tanců řada workshopů a přednášek či duchovní program. V neposlední řadě jsme připravili též hry a soutěže pro děti, trhy a mnoho dalšího,“ dodává Anna Frantalová.

Součástí programu je i přednáška PhDr. Jany Čižmářové o jednom z nejvýznamnějších archeologických nálezů z území České republiky - konvičce z Brna-Maloměřic. K vidění bude i replika tohoto unikátu, která bude přímo na Lughnasad zapůjčená z Moravského zemského muzea.

Program vyvrcholí v sobotu od 18:00 hodin koncertem kapel Jauvajs, Dick O´Brass, Bran a Beerberries.

Festival keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách je oslavou keltského svátku zrna a úrody. Jedná se o největší akcí tohoto typu v České republice, a to jak do návštěvnosti, tak do počtu účinkujících. Akci každoročně navštěvuje okolo 5 000 návštěvníků z celé republiky, zejména pak rodiny s dětmi. Festival je výjimečný také velkou účastí zahraničních hostů. V letošním roce dobydou Nasavrky keltské kmeny a jejich náčelníci z pěti zemí – kromě České republiky také ze Slovenska, Německa, Rakouska, z Itálie a Polska.

Lughnasad je nezisková akce, kterou již desátým rokem pořádá spolek Boii. Na organizaci se podílí kolem 60 mladých dobrovolníků z celé republiky, kteří zde získávají cenné zkušenosti. Díky festivalu se učí týmové práci, vedení týmů, komunikaci, samostatnosti a mnoha dalším dovednostem. I v tom je další unikum celé akce.

Lughnasad Nasavrky

Další podrobnosti k akci, program festivalu a informace o vstupném jsou k dispozici na webových stránkách www.lughnasad.cz.

 

Chcete-li zkusit štěstí, zasoutěžte si
o vstupenky na tento festival na našem portálu.

SOUTĚŽ o společné vstupenky na keltský svátek LUGHNASAD

Aktualizováno ( neděle, 24 červenec 2016 16:19 )  
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o vstupenky a knihy Miro ŽBIRKY

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner