Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Kino Filmová novinka Králova zahradnice: dospělá romantika, která zahřeje u srdce

Filmová novinka Králova zahradnice: dospělá romantika, která zahřeje u srdce

Email Tisk

Králova zahradniceNa ty nejlepší tradice britského romantického filmu navazuje výpravný snímek Králova zahradnice, který měl tuzemskou předpremiéru v rámci Febiofestu. Jeho hlavní, pražská část sice skončila, ale až do 17. dubna probíhají ve 14 městech festivalové regionální „ozvěny“. V Pardubicích si můžete vybírat ze sedmi filmů, které se promítají v pátek 2. a sobotu 3. dubna 2015 v multikině CineStar.

Na Královu zahradnici si v městě perníku už zajít nemůžete, neboť byla na programu jen ve čtvrtek večer, v rámci slavnostního zahájení Febiozvěn. Ale film se 16. dubna objeví v běžné distribuci – a protože je povedený, zaslouží si stručné doporučení.

Děj se odehrává ve Francii, na královském dvoře za doby Ludvíka XIV. Pod sešněrovanými korzety, napudrovanými parukami a bohatými krinolínami dam a za rádoby vlídnými úsměvy šlechticů se skrývají utajované vášně, rivalita a intriky. Do Versailles je povolána emancipovaná zahradnice Sabine De Barra, aby pro krále Slunce vytvořila vodní kaskádu dosud nevídané nádhery. Musí obstát nejen jako profesionálka, ale i jako žena bolestně zasažená osobní tragédií...

Film ale není smutnou ani depresivní podívanou. Naopak, režisér a zároveň představitel krále, známý herec Alan Rickman, vsadil na lásku, jemný humor a optimistické vyznění. A protože to udělal kultivovaně, v působivých scenériích, s malebnou kamerou a skvělou hudbou, dá se jeho počin považovat za další korálek na pomyslné šnůrce romantických filmů, jaké Britové dovedou natáčet snad odjakživa. Jinými slovy: komu se kdysi líbil třeba Rozum a cit, Pokoj s vyhlídkou nebo Pýcha a předsudek, toho Králova zahradnice jistě potěší. A velice.

Králova zahradnice

Asi není náhoda, že hlavní ženskou roli svěřil Rickman půvabné a snad ani nestárnoucí Kate Winslet. Oba si náramně vyhovovali už před dvaceti lety ve snímku Rozum a cit. A výtečně to mezi nimi funguje i dnes. Králova zahradnice je hřejivý film, vyprávěný v pomalém tempu a ušitý na míru divákům, kteří touží po „dospělé“, nekýčovité romantice. Autor tohoto článku beze studu přiznává, že je jedním z nich.

Febiofest Pardubice

Aktualizováno ( pátek, 03 duben 2015 10:31 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner