Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 17. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Kino Filmový klub - Katyň

Filmový klub - Katyň

Email Tisk

Filmový klub - KatyňFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na další promítání, které se bude konat ve čtvrtek 22. ledna 2009 od 20 hodin.

V září roku 1939 se Polsko na základě dohody Stalina s Hitlerem stalo společnou kořistí Sovětského svazu a nacistického Německa. V zajetí Rudé armády se ocitlo asi 15 tisíc důstojníků a 10 tisíc příslušníků inteligence pozatýkaných mimo bojové operace. Byli vězněni v otřesných podmínkách v západním Rusku, Bělorusku a na Ukrajině až do března 1940, kdy sovětská tajná policie NKVD prosadila u komunistického vedení názor, že není žádoucí, aby se vrátili domů. A tak byli prominentní váleční zajatci povražděni. Dějištěm největšího krveprolití byla Katyň, Ostaškov a Starobělsk.
Uznávaný tvůrce natočil svůj poslední film v žurnalisticko-politickém stylu. Navázal tak na slavná díla Popel a démant (1958), Země zaslíbená (1975) nebo Člověk z mramoru (1976). Dvouhodinové drama se zaměřuje hlavně na osudy žen, které ztratily své manžely, bratry nebo syny a bolestně hledaly pravdu v záplavě zpolitizovaných lží. Wajda líčí temné události z hlediska obyčejných lidí, nestraní žádné ideologii. Nedílnou součástí jeho výpovědi jsou dobové dokumentární záběry a velmi realisticky a nekompromisně zobrazený samotný masakr.
Mezi oběťmi byl i režisérův otec Jakub. I mladý Andrzej tedy prožíval odhalení masových hrobů v roce 1943 a to, jak Němci svůj nález využili událost k propagandistickým účelům. Na vlastní kůži zažil epochu, kdy Sověti zakázali celému Polsku o události mluvit, a aby mohli odpovědnost hodit na nacisty, dokonce uměle posunuli datum, kdy byly vraždy spáchány, o celý rok...

Originální název: Katyn
Kategorie filmu: Drama / Historický
Produkce: Polsko, 2007, 117 min
Režie: Andrzej Wajda
Hrají: Joachim Paul Assböck, Andrzej Chyra, Artur Zmijewski, Stanisława Celińska, Wladyslaw Kowalski, Agnieszka Glinska, Pawel Malaszynski


Více na http://fkchrudim.unas.cz/.

Aktualizováno ( sobota, 31 leden 2009 19:08 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Dogma není nic jiného než výslovný zákaz myslet.

FEUERBACH


Reklama

Banner
Banner
Banner