Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Kino Filmový klub - Krátký film o lásce

Filmový klub - Krátký film o lásce

Email Tisk

Krátký film o lásceFilmový klub zahajuje svoji podzimní sezónu již tento čtvrtek, 11. září 2008 od 20 hodin, dílem polského režiséra Krzysztofa Kieślowského Krátký život o lásce.

Dílo je upravenou verzí jedné části Kieślowského mimořádného televizního cyklu Dekalog (jehož samostatné a přece zvláštně spojené příběhy jsou mimo jiné o tušení vyšších principů, o tom, že člověk nemusí být věřící k tomu, aby v sobě nesl touhu po Zákoně, Pořádku, Absolutnu, Bohu, neboť bez vědomí jakéhosi "metafyzického kontextu", pocitu odpovědnosti za vlastní osud i za osud světa, se lidský život stává tragickým nedorozuměním).

Film je konfrontací dvou koncepcí lásky: smyslné a sebeobětující. 19-letý sirotek Tomek pozoruje dalekohledem z okna svého pokoje 35-letou Magdu, do níž je zamilovaný. Žena, redukující lásku na sex, ho hluboce raní, takže se pokusí o sebevraždu. "Probuzená" Magda začne vnímat svět jinýma očima. Jemně a diskrétně ztvárněné téma má příchuť hořkosti, pramenící z nemožnosti naplnění lásky, kterou si přejeme. Film vyzývá: nezpůsobujte bolest či dokonce tragédii nešetrností k druhým. Intimní interiéry jsou pozoruhodně zasvícené, hudba výborně podmalovává atmosféru, všechny sekvence jsou dokonale propracované. Rafinovaně vyprávěný děj vytváří z jemného přediva chvějivou skutečnost, blízkou snění v bdělém stavu. Pozorovatel si tu z neúplných informací sestavuje vlastní skutečnost, která ho uspokojuje (v závěrečné scéně se Magda dívá do svého pokoje Tomkovým dalekohledem a ve zvolněném tempu se opakuje pohled na její zoufalý osamělý plač doslova "nad rozlitým mlékem", najednou se však objevuje Tomek, aby ji pohladil...).

Originální název: Krótki film o miłości
Režie: Krzysztof Kieślowski
Scénář: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Kamera: Witold Adamek
Hudba: Zbigniew Preisner
Polsko, 1988, 83 minut

Hrají: Grazyna Szapolowská (Magda) , Olaf Lubaszenko (Tomek) , Stefania Iwinska (domácí) , Piotr Machalica (Roman) , Artur Barcis (mladý muž) , Stanislaw Gawlik (pošťák) , Miroslawa Chojnacka , Tomasz Gradowski , Rafal Imbro , Krzysztof Koperski , Jaroslawa Michalewska , Jan Piechocinski , Malgorzata Poniatowska , E. Rozniatowska , Emilia Ziólkowska

Více na http://fkchrudim.unas.cz

Aktualizováno ( čtvrtek, 25 září 2008 09:49 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Jediný prostředek, jak snést život - je považovat jej za krásný.

John Lennon


Reklama

Banner