Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 19. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Ostatní Folklor v chrudimském divadle

Folklor v chrudimském divadle

Email Tisk

Folklor v chrudimském divadleV sobotu 11. prosince 2010 od 18 hodin vystoupí v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi Národopisný soubor Kohoutek s vystoupením, které nese název Trochu vánoční. Vstupné: 100 Kč.

Jak jistě mnozí z Vás tuší, diváci uvidí nejen tradiční folklor, ale také, jak už je u Kohoutku a jeho hostů zvykem, překvapivé a neobvyklé zpracování lidové látky. Kohoutek představí dva nové programy, pozvání přijaly soubory Hlubina a Kunovjan.

Soubor lidových písní a tanců Hlubina z Ostravy…

… patří mezi nejstarší taneční soubory v České republice. Vznikl v Ostravě rokHlubinau 1947 původně jako dívčí taneční skupina, která se věnovala studiu slezského folkloru. Během krátké doby z malé skupiny vznikl soubor, který přijal jméno Hlubina - podle názvu šachty a kulturního domu, kde působil až do roku 1990. S jeho jménem je neodlučně spjato jméno zakladatelky, umělecké vedoucí a choreografky Zdeny Kyselé (1918-2004). Přirozeným základem pro tvorbu je folklorní materiál Slezska a Lašska. Zpracovávané folklorní oblasti charakterizuje spíše drsnost, sevřenost, menší okázalost, často však velká citová hloubka. Tradičně se soubor jako jeden z mála kolektivů v České republice zaměřuje na projevy havířského prostředí. Během svého dlouhodobého působení zaznamenala Hlubina mnoho uměleckých úspěchů doma i v zahraničí Francie, Itálie, Jižní Korea, Chorvatsko, Řecko, Malta…

Vedoucí souboru: Kateřina Macečková

Folklorní soubor Kunovjan z Uherského Hradiště

… vznikl na přeloKunovjanmu let 1969 – 1970 v Kunovicích. Patří mezi folklorní špičku v České republice. Pravidelně představuje neotřelé originální způsoby jevištního zpracování hudebního, písňového, tanečního i zvykoslovného materiálu. K vyhledávaným akcím patří originální Štěpánské besedy u cimbálu s netradičními pořady: Snídaně se Starou, Dolejte řediteli, Miss Transvestit, Možná přijde i kotelník, Foscar, Hodina folklóru, Letem světem, Cirkus PAREPA, Bylo nebylo..., Folklorníček aneb Mocná erotika, Dobytí folklóru K2, vystupování v rámci festivalů a slavností v regionu i jinde v ČR. V posledních letech se soubor zúčastnil festivalů v Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Maďarsku, Itálii, na Slovensku a v Jižní Koreji. Letos byl také vyhlášen nejlepším souborem v anketě Foskar 2009.

Vedoucí taneční složky: David Pavlíček
Umělecký vedoucí cimbálové muziky: Jaroslav Schottl

Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi…

Náš Kohoutek oslavil v minulém roce čtvrt století. Za posledKohoutekních šest let svým divákům představil mimo jiné kusy ku pobavení (Hrušky, Píseň o kafe...), k zamyšlení (Člověče, kdož jsi kolivěk), scénicky zpracované (Kohouti, Ze Sadské, Píseň o prachy...) a také „kontroverzní“ (Nesahej mi na kolínka...). Za pestrost repertoáru a nezvyklý přístup k tématům si soubor vysloužil kromě dalších nominací i ocenění Nejvýraznější soubor roku 2008 v anketě Foskar. Jedním z vrcholů činnosti souboru bylo uvedení profilového pořadu Váš Kohoutek na brněnské F-Scéně v loňském roce.

Vedoucí souboru: Josef Mádlo

 

 

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 09 prosinec 2010 22:12 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky na FLASH FESTIVAL

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Skutečnost, že nás někdo miluje, nás málo uspokojuje. To, co nás činí vskutku šťastnými je, že my můžeme někoho milovat.

Paul Claudel


Reklama

Banner
Banner
Banner