Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Divadlo Gaelforce Dance - Mistři Irského Tance

Gaelforce Dance - Mistři Irského Tance

Email Tisk

Gaelforce Dance"Ferrari irského tance ve světě" se představí ve své strhující show 4. listopadu2008 v Praze a 11. listopadu2008 v Brně.

Početné množství irských imigrantů v Austrálii, postrádajících svou rodnou zem, intenzivně zachovávali rodinné tradice, ke kterým patří mimo jiné i irský tanec. Především tento aspekt přispěl vzniku tanečního seskupení, kterému od počátku až dodnes "velí" Michael Durkan, irský hudebník a skladatel, jehož zkušenosti pramení i ze spolupráce s další irskou taneční formací RiverDance. První mezinárodní vystoupení souboru v červenci roku 1998, na Novém Zélandu vyvolalo dvacetiminutové ovace stojícího publika. Další show byly stejně úspěšné, provedené s naprostou přesností, a co je nejduležitější - úplně živě. Média nazývají Gaelforce Dance "Ferrari irského tance ve světě" a jako jedinou skupinu, která tančí, stepuje, zpívá a hraje živě. Manager souboru Frank Elwin nikdy nepodlehl nátlakům veřejnosti, aby stepování bylo nahrazeno předem vytvořenou nahrávkou a jak se později ukázalo, rozhodnutí bylo velice správné. Fakt, že každý detail uměleckého projevu Gaelforce Dance je živě, způsobuje výjimečnost a odlišnost od často srovnávaných Lord of the Dance nebo RiverDance.

V roce 1999 se ke skupině připojil choreograf Richard Griffin. Na otázku o rozdílech mezi Gaelforce Dance, RiverDance a Lord of the Dance, Griffin říká: "Snažíme se být odlišní. Jsme více divadelní a praktikujeme politiku vystupování živě. Diváci jdou do divadla právě proto, aby shlédli představení živě a my jim dáváme, co očekávají."

Gaelforce Dance je více muzikálem než folkloristickou show a obsahuje moderní popové prvky, klasický balet, ale především skvělé ukázky stepařského umění. To vše doprovází v pozadí melodická a živelná irská hudba, plná houslových a kytarových virtuosit, fléten a akordeonů. Nepostradatelnou součástí živého vystoupení jsou i zpívané písně v duchu tvorby zpěvačky Enyi.

Dnes tvoří Gaelforce Dance kolem 30 tanečníků, 4 hudebníků a jedné zpěvačky. Něktěří tanečníci během přadstavení také hrají na hudební nástroje. Irský tanec je velice složité umění. Kvalitnímu irskému tanci nestačí jen velký talent a průvodce s nakreslenými kroky, napodobovat tanečníky z televizních pořadů nebo se zapsat na intenzivní taneční kurz. Dobrý tanečník obětuje většinu svého času trénování přesnosti pohybů a tanečních kroků a právě takoví tanečníci tvoří soubor Gaelforce Dance. Většina jeho členů tančí až 15 let, začínali už ve věku pěti let. James Devine, sólový tanečník a choreograf Gaelforce Dance a světový šampión, je nejrychlejším tanečníkem zapsaným v Guinnesově knize rekordů (38 úderů o podložku za sekundu). Gaelforce Dance dávají tanci a cvičení téměř všechen volný čas a nezastaví je ani bolest, kterou často cítí. Na otázku, zda nemají potíže s nohama, se tanečníci Gaelforce Dance jen usmívají. Zhmožděniny jsou pro ně běžné. Někteří za sebou mají i chirurgický zákrok. Proto soubor považuje za nezbytné vozit si sebou na turné celou svou podlahu! Tato speciální podlaha je složena ze tří vrstev. Vrstva gumy a dvě vrstvy překližek. Podlaha je bezpečná a snižuje úrazy nohou, jimž jsou vystaveny velice často a zároveň zdůrazňuje zvuk stepování.

Živé provedení nepostrádá lehkost, pohodu a výjimečně vydařenou hru světel, která mění divadelní představení ve velkou a pestrobarevnou šťavnatou podívanou. Výborní sóloví tanečníci a sehraný taneční soubor podtrhují jedinečný zážitek, ke kterému se budete chtít neustále vracet.

Zatímco taneční čísla RiverDance a Lord of the Dance vyžadují maximum energie, síly a důrazu, Gaelforce Dance se tím netrápí a ve svém projevu se soustředí na narativnost a divadelnost.

Gaelforce Dance (Síla gaelského tance) vypráví příběh dvou bratrů Lorcana a Cuana, kteří jsou naprosto odlišní, jako voda a oheň, ale přesto se zamilují do jedné dívky Aisling. Konflikt se opírá o klasický shakespearovský milostný příběh, ve kterém se proplétá vášeň se žárlivostí a tragedie.

Fantastické představení nadchne jak milovníky irské a keltské hudby plné mystického kouzla a romantiky irské přírody, tak příznivce divadelního tance a především stepu.

Kdy a kde:
4. listopadu 2008 - Praha Kongresové centrum
11. listopadu 2008 - Brno Hala Rondo

Vstupenky: 1450Kč, 1200Kč, 900Kč, 700Kč, 500Kč

 


Více na www.makroconcert.com a www.gaelforce-dance.com

Aktualizováno ( čtvrtek, 30 říjen 2008 12:16 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Teprve manželství odhalí milencům, jak je život ve dvou složitý.

Victor de Broglie


Reklama

Banner