Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Hadí rekordmani

Hadí rekordmani

Email Tisk

Hadí rekordmaniNejmenší patří do čeledi slepanovitých. Na první pohled si jejich růžové tělo bez očí snadno spletete s žížalou či červem a jejich maximální délka se měří v centimetrech.

Souboj o největšího hada zatím nemá jasného vítěze. Nejdelším oficiálně změřeným hadem je asijská krajta mřížkovaná (Python reticulatus) s délkou 9,76m, ulovená v roce 1912. Kolující historky o patnáctimetrových hadech se nepodařilo potvrdit, přestože na živého či mrtvého hada s délkou přes 10m vypsal odměnu 5 000 dolarů už Theodore Roosewelt a stejné podmínky má i odměna Newyorské zoologické společnosti, která je dnes už 50 000 dolarů. Nejmohutnějším hadem je pro změnu anakonda velká (Eunectes murinus), která při délce přibližně devíti metrů vážila 227 kg, zde je ale pravděpodobnost ještě těžších exemplářů vysoká.Hadí rekordmani

Nejrychlejším hadem je patrně mamba černá (Dendroaspis polyepsis). Dokáže se na kratší vzdálenost plazit rychlostí až 20km/h, některé zdroje dokonce mluví o rychlosti 26km/h. Vzhledem k tomu, že je jedovatá a poměrně agresivní, jde ve výsledku o dost nepříjemného protivníka. Hadí výpad (kdy natáhne přední část těla) má rychlost přibližně 4m/s.

V kategorii nejjedovatější hadi není (a patrně nebude) o vítěze nikdy přesně rozhodnuto, protože účinky hadích jedů jsou individuálně. Do "vražedné pětky" patří dva druhy vodních hadů vodnářů (rodu Hydropsis a Enhydrina), na souši vedou australští hadi - taipan velký (Oxyuranus scutellatus), smrtonoš zmijí (Acanthopihs antractius) a některé pakobry. Nejvíce jedu měl jedinec chřestýše texaského (Crotalus astrox), z něhož se podařilo získat 1,5g jedu (např. naše zmije mají maximálně 40mg jedu.)

Hadí rekordmaniNejvětší jedové zuby mají zmije a chřestýši a kompenzují tím náskok hadů se silnějším jedem. Africká zmije gabunská (Bittis gabonica) má jedové zuby dlouhé až pět centimetrů.

Největší hladovkáři jsou krajty. O hladovění v přírodě přesné údaje nemáme, vedou proto jedinci chovaní v zoo. Krajta mřižkovaná (Python reticulatus) dokázala hladovět 910 dní, ale  poté pošla. Nejdelší úspěšnou hladovku tedy drží africká krajta písmenková (Python sebae) s doloženými 870 dny. Podle posledních poznatků navíc dokáží krajty při hladovění atrofovat nepotřebné vnitřní orgány, a výrazně tak zpomalit metabolismus.

Nejpočetnější skupinou hadů je čeleď užovkovitých (Colubridae), kde je popsáno více než 2 000 druhů. Počet druhů se ale stále mění, a to nejen zařazením nových, ale také přesuny podčeledí či rodů do jiných skupin.Hadí rekordmani

 

České rekordy jsou mnohem jednodušší, protože u nás žije ve volné přírodě jen pět druhů hadů. Nejdelší je užovka stromová (Elaphe longissima), která na našem území dorůstá až 1,9 m, jediným jedovatým hadem je zmije obecná (Čipera berus).

 

Zdroj: Svět

 

Aktualizováno ( neděle, 21 únor 2010 14:52 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner