Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 14. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Historie Chrudimi - Karel Pippich

Historie Chrudimi - Karel Pippich

Email Tisk

Karel PippichJednou z předních a výstavních památek Chrudimi je Divadlo Karla Pippicha. Ale co o Karlu Pippichovi vlastně víte? Kdo to byl? Pojďme se podívat!

JUDr. Karel Pippich se narodil jako první dítě manželů Pippichových 21. dubna 1849 na zámku Zlonice u Slaného. Základní vzdělání získal v Chrudimi, gymnázium absolvoval v Praze na Novém Městě (v Chrudimi bylo gymnázium založeno až roku 1863). Práva vystudoval na právnické fakultě Univerzity Karlovy (1867-1871), na rozdíl od otce získal také doktorát. Sedmiletou soudní praxi nutnou pro výkon advokacie vykonal u okresního a krajského soudu v Jičíně a vrchního zemského soudu v Praze, od roku 1874 pracoval v kanceláři svého otce, aby ji po jeho smrti v r. 1889 převzal. Karel zdědil po otci nejen povolání, ale také lásku k hudbě, divadlu a kultuře vůbec.
V průběhu svého života se také věnoval sokolské činnosti. Jako uznání za jeho práci byla sokolská východočeská župa nazvána Pippichovou.
Vedle sokolské činnosti se Dr. Pippich staral o chrudimské divadlo, byl dramatickým spisovatelem, hudebníkem a příležitostným básníkem. V Chrudimi také působil jako advokát.
Na jeho počest bylo po něm pojmenováno chrudimské divadlo.
Díky mnoha dochovaným pramenům a vzpomínkám současníků nemusíme v případě Karla Pippicha zůstávat u základních životopisných dat, nýbrž si můžeme vytvořit představu také o jeho povaze. Vyvstává před námi jako činorodý, rozšafný, organizátorským talentem nadaný a za své přesvědčení bojující člověk. Přestože se ne vždy jeho činy setkávaly se všeobecným souhlasem, je zřejmé, že se nesmazatelně zapsal do dějin Chrudimi a jako významná osobnost byl respektován i svými odpůrci. Čestným občanem města byl jmenován 12. května 1909.

Karel Pippich se ještě 19. března 1921 aktivně účastnil jednání okresního zastupitelstva, poté však následoval překvapivý a rychlý konec. Zemřel 29. března 1921 ve věku 71 let na zápal plic. Je pohřben s dalšími členy své rodiny na hřbitově při kostelu sv. Kříže.

 

 

 

 

 

Aktualizováno ( pátek, 11 únor 2011 12:12 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner