Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Škola a vzdělání Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

Email Tisk

Logo - Mladý chemikSedmý ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol, právě odstartoval. Regionální kolo největšího klání mladých chemiků pořádá SPŠCH Pardubice pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové a za podpory řady významných firem chemického průmyslu.

Již loňský ročník potvrdil, že soutěž se stala fenoménem svého druhu a její popularita je neustále na vzestupu. „V letošním roce se prvního kola zúčastnilo téměř 180 základních škol z pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Což je v době, kdy zájem o studium technických oborů klesá, velmi potěšující zpráva," konstatuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Mladí adepti chemie změří své síly ve čtyřech kategoriích. Soutěž jednotlivců je tříkolová a tvoří ji zkoušky teoretických znalostí a praktických dovedností. První kolo testování se uskuteční na základních školách, druhého kola se 10. prosince 2013 v učebnách SPŠCH zúčastní jen tři nejlepší z každé školy. Třicítka nejúspěšnějších se probojuje do kola třetího. To se uskuteční 16. ledna 2014 v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. Nejméně tři nejlepší postoupí do celostátního finále, jež proběhne 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Protože za výsledky jednotlivců ve značné míře stojí také škola, kterou žáci navštěvují, je i v letošním roce vyhlášena soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky. O konečném pořadí škol rozhodne součet bodových zisků všech žáků jedné školy ve druhém a třetím kole soutěže jednotlivců a body získané v projektové části.

„Nejen v chemii je důležitá týmová práce a vzájemná souhra celého kolektivu. Schopnost týmové spolupráce zohledňuje právě soutěž projektů, jejíž zadání letos zní: Chemie v našem životě," vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. Kolektivy tříd si vyberou jeden produkt z oblasti výživy nebo zdraví, který den co den používáme. Pokusí se jej vyrobit, vylepšit, popíší pracovní postup, vypracují prezentaci, zrealizují exkurzi. Vybraní zástupci tříd přijedou 19. února 2014 představit svůj projekt na SPŠCH do Pardubic.

Poslední kategorií je soutěž o nejlepšího učitele chemie, která je jakýmsi poděkováním učitelům, kteří se soutěžícím žákům nadstandardně věnovali. Pomyslný titul „krále chemikářů" získá ten kantor, jehož žáci nejlépe uspějí v druhém a třetím kole kategorie jednotlivců a v projektové části soutěže.

Vítězka předchozího ročníku

Výsledky všech soutěžních kategorií budou vyhlášeny v rámci slavnostního večera 27. března 2014 v ABC klubu Na Olšinkách v Pardubicích. Všichni finalisté regionálního kola budou oceněni, ti nejlepší se mohou těšit na iPad, dotykový mobilní telefon, digitální fotoaparát a další atraktivní ceny. „Stále rostoucí popularita naší soutěže je dána jednak tím, že chemii žákům prezentujeme jako živý, tvůrčí a perspektivní obor, který má široké uplatnění v praxi, a jednak hodnotnými cenami, které vítězům můžeme dopřát. Za to patří dík všem partnerům soutěže, bez nichž by to nebylo možné," podotýká ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Vyhlášením výsledků regionálního kola Mladý chemik ale nekončí. Původně pardubická soutěž se totiž ujala i jinde, a tak letos obdobné klání pořádá dalších sedm středních odborných škol po celé republice. Nejlepší mladí chemici ze všech regionů se 4. června 2014 sjedou do Pardubic, aby zde bojovali o titul „mistra republiky". Druhý ročník celostátního finále, které se uskuteční v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, proběhne pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR. „Rádi bychom celostátní finále pojali jako zasloužený hold oboru, který je v současnosti tak trochu přezíraný, třebaže je nesmírně užitečný a potřebný v každodenním životě," vysvětluje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje. A dodává, že i z celorepublikového klání si atraktivní ceny odnesou všichni finalisté, nejen ti nejlepší.

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz.

Aktualizováno ( úterý, 19 listopad 2013 19:24 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner