Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 20. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Email Tisk

Jazzová mše - Celebration Jazz MassBig band Chrudim vás již tradičně zve na velký podzimní koncert v pátek 25.listopadu 2011 od 19:00 do divadla Karla Pippicha do Chrudimi. V první časti zazní klasické, ale i ne zcela tradiční swingové melodie v podání Big Bandu Chrudim a jeho hostů: zpěvačka Lubica Smitková a brněnský trombónista Mojmír Bártek. První část řídí a diriguje umělecký vedoucí Martin Profous.


V druhé části koncertu bude uvedena jazzová mše "Celebration Jazz Mass" v podání členů Big Bandu Chrudim, pěveckých sborů KOS (Litomyšl - sbormistr Milan Motl) a JITRO (Hradec Králové - sbormistr Jiří Skopal) a sólistů: klavír - Radek Škeřík, soprán solo - Helena Tamelová. Jako hosté se k big bandu připojí P.Drábek (housle), S.Lanc (housle), D.Rislerová (viola), D.Matoušek (violoncello), R.Fišer (trombón). Nastudování mše a tedy celé druhé části koncertu řídí sbormistr Milan Motl.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Jazzová mše "Celebration Jazz Mass" známého českého skladatele a klavíristy Karla Růžičky (*1940) je po všech stránkách zajímavým dílem. První věcí, které si posluchač všimne, je její netradiční instrumentace. Skladatel ojedinělým způsobem propojuje vybrané nástroje big bandu (rytmika, trombony a dva saxofony), nástroje symfonického orchestru (flétna a smyčce) a smíšený pěvecký sbor a sólový soprán.

Nosnou vlastností díla je též eklektický styl, kterým je napsána. Karel Růžička zde v návaznosti na instrumentaci velice chytře střídá polohy od moderní vážné hudby přes pop a rock až k hudbě jazzové. A v neposlední řadě je tato mše dílem posluchačsky velice vděčným a příjemným, které díky pestrosti použitých hudebních žánrů a forem rozhodně nenudí.

Textově jde o tradiční latinské mešní ordinárium obohacené o instrumentální části a závěrečnou část díla tvoří modlitba Otče náš (Our Father). Dílo mělo premiéru v roce 1994 na Pražském jaru pod taktovkou Pavla Kühna.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Aktualizováno ( úterý, 22 listopad 2011 20:50 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Bezpráví se často dopouští ten, kdo nic nedělá, a ne ten, který něco tvoří.

MARCUS AURELIUS


Reklama

Banner
Banner
Banner