Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Email Tisk

Jazzová mše - Celebration Jazz MassBig band Chrudim vás již tradičně zve na velký podzimní koncert v pátek 25.listopadu 2011 od 19:00 do divadla Karla Pippicha do Chrudimi. V první časti zazní klasické, ale i ne zcela tradiční swingové melodie v podání Big Bandu Chrudim a jeho hostů: zpěvačka Lubica Smitková a brněnský trombónista Mojmír Bártek. První část řídí a diriguje umělecký vedoucí Martin Profous.


V druhé části koncertu bude uvedena jazzová mše "Celebration Jazz Mass" v podání členů Big Bandu Chrudim, pěveckých sborů KOS (Litomyšl - sbormistr Milan Motl) a JITRO (Hradec Králové - sbormistr Jiří Skopal) a sólistů: klavír - Radek Škeřík, soprán solo - Helena Tamelová. Jako hosté se k big bandu připojí P.Drábek (housle), S.Lanc (housle), D.Rislerová (viola), D.Matoušek (violoncello), R.Fišer (trombón). Nastudování mše a tedy celé druhé části koncertu řídí sbormistr Milan Motl.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Jazzová mše "Celebration Jazz Mass" známého českého skladatele a klavíristy Karla Růžičky (*1940) je po všech stránkách zajímavým dílem. První věcí, které si posluchač všimne, je její netradiční instrumentace. Skladatel ojedinělým způsobem propojuje vybrané nástroje big bandu (rytmika, trombony a dva saxofony), nástroje symfonického orchestru (flétna a smyčce) a smíšený pěvecký sbor a sólový soprán.

Nosnou vlastností díla je též eklektický styl, kterým je napsána. Karel Růžička zde v návaznosti na instrumentaci velice chytře střídá polohy od moderní vážné hudby přes pop a rock až k hudbě jazzové. A v neposlední řadě je tato mše dílem posluchačsky velice vděčným a příjemným, které díky pestrosti použitých hudebních žánrů a forem rozhodně nenudí.

Textově jde o tradiční latinské mešní ordinárium obohacené o instrumentální části a závěrečnou část díla tvoří modlitba Otče náš (Our Father). Dílo mělo premiéru v roce 1994 na Pražském jaru pod taktovkou Pavla Kühna.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Aktualizováno ( úterý, 22 listopad 2011 20:50 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Vše, co chce imponovat, musí mít charakter.

GOETHE


Reklama

Banner