Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Je libo rákoskou, kartáčem nebo jen tak dlaní?

Je libo rákoskou, kartáčem nebo jen tak dlaní?

Email Tisk

Trest a smrt

Nakladatelství Kniha Zlín v březnu tohoto roku vydalo další severskou detektivku. Tentokrát od autora, jehož mají čeští čtenáři možnost poznat vůbec poprvé, ačkoli Mats Ohlsson v této branži rozhodně není nováčkem. Krimi románu Trest a smrt, kterému předcházela autorova prvotina s názvem De ensamma pojkarna (Osamělí kluci), novinářská a překladatelská praxe, se dostalo uznání kritiků i veřejnosti. V roce 2014 se kniha dokonce stala jednou z nejprodávanějších švédských detektivek.

První díl s postavou bývalého novináře Harryho Svenssona  je velmi slibným začátkem série. V hlavní roli totiž nestojí klasický klaďas, ale hrdina se zálibou v sadomasochistických praktikách! Harry se rozhodne zanechat své úspěšné novinářské kariéry a vlastně se jen tak poflakuje a hledá rozptýlení, jeho život nabere však spád, když úplně náhodou vedle svého známého, zpěváka blues Tommyho Sandella, nalezne mrtvou, zbitou a uškrcenou ženu. Nedlouho poté se objeví další podobně ztrestaná dívka, kterou navíc Harry osobně znal. Policie se s vyšetřováním nikam nedostala, a tak Harry začíná jednat. Vrah s ním totiž začal komunikovat...

Konečně. Ale „Trestající vrah“... No.

 

Trest a smrt je napínavou a dosti odlišnou severskou detektivkou se zajímavým hlavním hrdinou. Postava Harryho se mi opravdu líbí, jeho tajemství v podobě obliby BDSM praktik, jež ho nutí neříkat celou pravdu, z něj dělá reálnější figuru. Vždyť kdo je čistý jako list papíru? Je přemýšlivý, inteligentní  - a také osamělý. A líbí se mu holky a rákosky.

Autorovi se skvěle daří jak navození atmosféry tak vyprávění hlavního děje. Navíc se u knihy i dost pobavíte.

„Nefunguje to, když chodím venku v dešti, ponožky by se daly ždímat. A mimochodem, k té pravé kůži... Už jste někdy viděl sedláka, který v dešti sprejuje krávy a koně? Jejich kůže je přece tak pravá, jak to jen jde. A do koně ani do krávy sakra neprší.“

Ocenit musím i autorův um při psaní romantických pasáží, jeho schopnost stupňovat napětí bez používání krvavých či nechutných popisů i deníkovou formu zápisů. Nechybí ani infarktový závěr a pootevřený konec. To vše krásně dotváří různorodý, ale přesto ucelený příběh o trestajícím vrahovi…

Ruce spoutané za zády.

Roubík v puse.

Vyhrnutá sukně.

Bílé kalhotky.

Náušnice měla tvar lebky.

 Krimi román Trest a smrt mě jako první díl série zaujal a bavil. Četl se skvěle a hlavního hrdinu jsem si vyloženě oblíbila. Oproti jiným severským detektivkám jsem se nečekaně hned několikrát od srdce zasmála. Pokud tedy chcete něco trochu jiného, ale už jste si oblíbili detektivky od švédských, finských a dalších sousedů ze severu, tohle je jasná volba. Nezbývá, než se těšit na další díly!

95 %

 Trest a smrt

 

Anotace:

Harry Svensson je úspěšný novinář s dobře utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Rozhodne se pověsit novinářskou kariéru na hřebík, otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Jedné noci náhodou objeví zavražděnou ženu, s odhalením vraha ale policii pomoct nedokáže. Zanedlouho dojde k další vraždě. Tentokrát váže Harryho k mrtvé ženě tajemství, které se rozhodne před policií tajit, aby nebyl podezřelý. Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě.

 


Název knihy:         TREST A SMRT
Trest a smrtAutor:                      Mats Olsson
Překlad:                  Olga Džupová

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           573

ISBN:                       978-80-7473-404-5
EAN:                        9788074734045

Vazba:                     Vázáno

E-shop:                   kniha    - www.KnihaZlin.cz

                                  e-kniha - http://www.PalmKnihy.cz
   

  

 

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 26 květen 2016 07:02 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Krásná žena patří všem, ošklivá jen tobě.

INDICKÉ PŘÍSLOVÍ


Reklama

Banner