Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 22. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Emil Holub

Kalendárium - Emil Holub

Email Tisk

Emil Holub

* 7. října 1847 – † 21. února 1902

Od chvíle, kdy si třináctiletý synek lékaře v Holicích přečetl cestopis Davida Livingstona, toužil po jediném. Stát se cestovatelem a probádat černý kontinent. A důkladně se na to připravoval. Vystudoval medicínu, věnoval se přírodním vědám, zeměměřičství a kreslení.

Bylo mu pětadvacet let a jeho velká cesta do nitra Afriky začala. Probádal maruckou říši, podíval se k Viktoriiným vodopádům, vydal se k Zambezi. Domů se vrátil po sedmi letech a byl to triumf. Na výstavu na Střelecký ostrov proudily davy.

Na počátku roku 1883 Holub opustil svou snoubenku Bertu Novákovou, dceru pražského zlatníka, která na něj sedm let věrně čekala a při pražské výstavě se starala o Holubovy peníze a oženil se s osmnáctiletou Vídeňačkou Rosou Hofovou. Na podzim téhož roku vyrazil na svou druhou cestu. Rosa jela s ním.

Emil Holub byl první bílý cestovatel, který vstoupil na území záhadných Mašukulumbů, žijících na druhé straně Zambezi, a málem to zaplatil životem. Některé z jeho druhů Mašukulumbové zabili, jiní zemřeli vyčerpáním či na malárii. I Holub odolával útokům malárie. Rosa vyčerpaného cestovatele oddaně ošetřovala. Obdivuhodná žena. Těžké pochopit, jak to peklo přežila. Upnutá v korzetu, v dlouhých sukních, v příšerných hygienických podmínkách.

Návrat po čtyřech byl opět triumfální. Holub uspořádal dvě výstavy, ale přes velký zájem diváků byly prodělečné. Nezdolný cestovatel se připravoval na další výpravu do nitra Afriky. Jeho srdce, oslabené malárií a vypětím nekonečného kolotoče přednášek, však nevydrželo. 21. února 1902 zemřel. Jeho žena ho přežila o padesát šest let.

Aktualizováno ( sobota, 06 únor 2016 16:31 )  
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner