Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 26. září 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Freddie Mercury

Kalendárium - Freddie Mercury

Email Tisk

Freddie Mercury

Některé hvězdy zkrátka nevyhasnou. To platí i o frontmanovi legendárních Queen Freddie Mercurym (5. 9. 1946 - 24. 11. 1991), který změnil svět hudby, videoklipů i módy.

Freddieho si celý svět připomene také 24. listopadu, kdy podlehl AIDS. Dnes by však býval mohl slavit své jednasedmdesátiny.

V roce 1969 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tito dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1968 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala trošku krachovat a on sám jim navrhl, zdali by u nich v kapele nemohl účinkovat a oni s tím souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to moc nezamlouvalo a nakonec kapelu opustil. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale on si prosadil, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nezaznamenalo zdaleka úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou kapelu to byl však velmi slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.

Freddie Mercury

Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější - stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil on sám, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po jeho smrti v roce 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS). Bohemian Rhapsody je dodnes velmi živá skladba o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.

Socha Freddie Mercuryho v Montreux ve Švýcarsku

Na počátku 80. let si extravagantně přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě. Na koncertě vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe. 1984 vyšla na singlu jeho první sólová nahrávka Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. 1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a 1988 pak i společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery.

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o jeho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny zemřel. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny Kiss, Eric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Zpopelněn byl v Kensal Green a dodnes se ví, že byl možná rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux.

V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice Made in Heaven s několika vokálními záznamy natočenými před jeho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb. 

 

 

Více na http://www.queenonline.com.

Aktualizováno ( pondělí, 04 září 2017 20:18 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři únikové hry EXIT

SOUTĚŽ o originální českou párty hru TEPfaktor

 SOUTĚŽ o rodinnou hru TRPASLÍCI

SOUTĚŽ o knihu Bytosti přírody a léčení Země

 SOUTĚŽ o knihu DOMÁCÍ SUŠENÍ

SOUTĚŽ o vstupenky na JOY Melody festival

SOUTĚŽ o vstupenky na Royal Christmas Gala

SOUTĚŽ o turistického průvodce - MAROKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o vstupenky na představení LOTR - NÁVRAT KRÁLE in Concert, DVD, PC hru a knihu

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner