Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Ladislav Smoljak

Kalendárium - Ladislav Smoljak

Email Tisk

Kalendárium - Ladislav Smoljak* 9. prosince 1931  – † 6. června 2010

Režisér, scenárista, promovaný pedagog Ladislav Smoljak si cenil každého dobrého humoru. Právě Albert Einstein patřil mezi osobnosti, o které se s respektem zajímal. Také trochu tak vypadal. Jistě i proto si vysloužil přezdívku „český Einstein“.

Sám Ladislav Smoljak roku 1957 úspěšně ukončil studium Vysoké školy pedagogické – obor matematika-fyzika. Několik let se živil jako pedagog. Toužil ovšem po divadle. Zásadním se pro něho stal rok 1966, kdy spolu se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem spoluzaložil Divadlo Járy Cimrmana. Objevovali útržky pozůstalosti imaginárního génia, který zasáhl do vývoje mnoha oborů, ale byl zneuznán a zapomenut. Byl průkopníkem, který někdy chtěl ukázat svým následovníkům jenom: „Tudy ne, přátelé!

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák se stali nerozlučnými spolupracovníky a přáteli. Oba dokonce přiznali, že si je lidé občas pletli. I když každý z nich byl jiný. Svěrák žije celý život s jednou manželkou, Smoljak měl manželství několik. Smoljak rád budoval a kutil, Svěrák tuto zálibu nesdílel.

Režijním filmovým debutem Ladislava Smoljaka byl snímek Kulový blesk, na němž mohl pracovat jen proto, že ho úředně zaštítil režisér Zdeněk Podskalský. Pak už následovaly další filmy. Ve filmu Trhák si režiséra i zahrál. A co jako režisér radil Smoljak svým hercům? Aby nedělali obličeje…

Ještě v květnu roku 2010 jsme mohli vidět naposledy Ladislava Smoljaka a jeho laskavý humor na jevišti. V červnu ve věku 78 let umírá…

V jednom z rozhovorů Ladislav Smoljak prozradil: „Spíš než po úspěchu toužím po ohlasu u lidí, kterých si vážím, protože to je snad potvrzení toho, že jsem odvedl dobrou práci. A odvést dobrou práci, to pokládám za nejdůležitější.

Aktualizováno ( neděle, 12 březen 2017 10:54 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner