Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Louis de Funes

Kalendárium - Louis de Funes

Email Tisk

Kalendárium - Louis de Funès* 31. července 1914 - † 27. ledna 1983

Drobný chlapec v bílé košili a kalhotách s pečlivě nažehlenými puky. Tmavé vlasy, velké uši, nápadné černé obočí a úzké rty, na nichž jako by ustrnul zasněný úsměv. Bystré modré oči sledují svět se zvláštní směsicí údivu a pobavení. Papírová čepice má naznačovat uniformu – hraje totiž četníka. Tak vypadal malý Louis, když v jedenácti letech odehrál na školní akademii své první představení. Diváky uchvátil gejzírem groteskní mimiky.

Než se ale stal jedním z nejslavnějších komiků všech dob, uběhla spousta vody. Vystřídal řadu zaměstnání: byl kožešníkem, dekoratérem, aranžérem, účetním, prodavačem. Do šoubyznysu vstoupil koncem třicátých let jako pianista. Přitom absolvoval herecké kurzy. K úspěchu se však prokousával přes drobné roličky dlouhá léta.

Když získal hlavní roli ve filmové komedii Četník ze Saint Tropez, bylo mu už padesát let. Coby strážmistr Ludovic Cruchot si získal celou Evropu. Slova „Sem se mi dívejte!" zdomácněla snad ve všech jazycích. Pak už se mu nabídky jen hrnuly.

Měřil pouhých sto šedesát čtyři centimetry a vážil pětapadesát kilo a trpěl prý „napoleonským komplexem". „Vždycky jsem hrál s maximálním nasazením. Ale nechtěl jsem se stát hvězdou," řekl v jednom z mála interview. Někteří kolegové se o něm vyjadřovali jako o dobrém kamarádovi, ale Jean Marais o něm řekl: „Měl dost nepříjemnou povahu. Provázel mě celou kariérou, ale jako člověka jsem ho rád neměl." Funésův syn Olivier naopak napsal: „Život po boku mého otce byl vždycky plný nepostižitelného kouzla."

Žil na zámku Clermont na Loiře, rád trávil čas ve skleníku, kde se věnoval růžím. Podařilo se mu vyšlechtit oranžovou La rose de Louis de Funès, která je oficiálně uznaným druhem.

 

Aktualizováno ( pondělí, 25 leden 2016 15:18 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner