Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Maháthmá Gándhí

Kalendárium - Maháthmá Gándhí

Email Tisk

Kalendárium - Maháthmá Gándhí* 2. října 1869 - † 30. ledna 1948

"Snažím se spatřit boha tím, že sloužím lidstvu, protože vím, že bůh není ani na zemi, ani na nebesích, ale v každém jednotlivci," říkal Mohandás Karamčand Gándhí. Indové mu kromě jména Maháthmá, Velký duch, dali ještě jedno: Bápů. Otec. Otec indického národa. Gándhí sám si říkal "hledač pravdy".

O intimních podrobnostech jeho života víme víc než o kterékoli jiné historické osobnosti. Žil v podstatě na veřejnosti, ve svém ašramu neboli náboženském táboře, obklopen houfy ctitelek, ochotných do nejmenších podrobností popisovat jeho zvyky. V polovině 70. let existovalo na čtyři sta jeho životopisů. Anglické vydání jeho výroků, které sestavilo padesát badatelů a třicet zaměstnanců indického ministerstva informací, které pro tento účel zřídilo zvláštní oddělení, má osmdesát svazků zhruba po pěti stech stranách.

I "Velký duch" Gándhí byl však jen člověk s lidskými problémy. Jednou z jeho nejoblíbenějších knih byla "Zácpa a naše civilizace", kterou četl stále dokola.

Byl přesvědčen, že zlo pochází ze špíny a nevhodné stravy. Byl velký jedlík, jak řekl jeden z jeho žáků, "nejhladovější člověk, jakého kdy poznal", ale jídlo si nechával pečlivě vybírat a připravovat. Pil roztok zažívací sody, medu a citronové šťávy a ke všem vegetariánským pokrmům žvýkal spousty drceného česneku. Sex už v mládí zavrhl, ale spal obklopen mladými dívkami, aby zahřívaly jeho křehké tělo. Jeho ašram s "prostým způsobem života" byl tak nákladný, že ho museli vydržovat tři obchodní magnáti.

A přesto všechno ten drobný človíček neustále trápený obavami o své zažívání dokázal naplnit sen generací Indů. Vydobyl na Britech svobodu a nezávislost pro svou vlast.

Aktualizováno ( pondělí, 25 leden 2016 15:17 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner