Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 23. září 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Nataša Gollová

Kalendárium - Nataša Gollová

Email Tisk

Kalendárium - Nataša Gollová* 27. února 1912 – † 29. října 1988

Nataša Gollová byla dobře vychovaná dívka, nikdy nemluvila vulgárně, neměla ráda přiopilé muže, učila se jazyky, jezdila na koni. Byla ale také nekonvenční a bezprostřední. Když pobývala v Paříži, seznámila se tu s dadaistickým básníkem Tristanem Tzarou a na několik měsíců s ním zmizela v Pyrenejích.

Hvězdou filmového plátna se Nataša Gollová stává těsně před válkou. Během roku natáčí až osm filmů. Po okupaci dostal na starosti Barrandovské filmové ateliéry Wilhelm Söhnel, Němec původem z Čech. Dvě největší hvězdy a do té doby nerozlučné kamarádky Adina Mandlová a Nataša Gollová se do něho zamilovaly a navzájem si ho přebíraly. Obě na to po válce doplatily, ale sám Wilhelm Söhnel Československo opustit nemusel.

V posledních dnech války se Nataša Gollová dobrovolně přihlásila jako ošetřovatelka v terezínském ghettu, snad proto, aby odčinila, že si zadala s německým filmem. Tady se nakazila skvrnitým tyfem a jen zázrakem přežila.

V roce 1947 se provdala za režiséra Karla Konstantina. Byli společenský pár, dovedli se bavi – a to i na vlastní účet, ale Konstantin měl rád alkohol a Nataša se od něj naučila pít.

Kalendárium - Nataša Gollová

V další kariéře pomohl Nataše Gollové Jan Werich. Téměř čtyřicetileté dal roli mladé dívky Sirael v Císařově pekaři a ona obstála. Hrála pak i v divadle, kterému Werich šéfoval. A tady si Werich a Gollová spolu zahráli v televizní inscenaci.

Po smrti manžela začala stárnoucí herečka více popíjet. Nemohla se s manželovou smrtí vyrovnat. Objevily se příznaky onemocnění kyčlí a kolen, a tak alkohol používala i jako berličku proti bolestem. Na jevišti začala zadrhávat, ale ve filmových rolích starších dam byla stále rozkošná. Přibývající vrásky jí nevadily a stále se ráda smála. Jako když vysypou fůru uhlí, říkávala.

Byla družná, bezprostřední i naivní. Nechtěla být sama, a tak hledala společnost v hospodských lokálech. Nataša Gollová zemřela ve spánku v Domově důchodců a je pochována na Vyšehradském hřbitově.

 

Aktualizováno ( pondělí, 06 únor 2017 12:03 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o knihu Bytosti přírody a léčení Země

 SOUTĚŽ o knihu DOMÁCÍ SUŠENÍ

SOUTĚŽ o vstupenky na JOY Melody festival

SOUTĚŽ o vstupenky na Royal Christmas Gala

SOUTĚŽ o turistického průvodce - MAROKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o vstupenky na představení LOTR - NÁVRAT KRÁLE in Concert, DVD, PC hru a knihu

SOUTĚŽ o vstupenky na FOTOEXPO 2017

SOUTĚŽ o rodinnou hru HURÁ ZMRZLINA

SOUTĚŽ o knihu ORLOVÉ VE VÁLCE

SOUTĚŽ o vstupenky na muzikál MADAGASKAR

SOUTĚŽ o deskovou hru GREAT WESTERN TRAIL

SOUTĚŽ o dětské obrázkové LOTO

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner