Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 23. srpna 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Kalendárium - Vlasta Burian

Kalendárium - Vlasta Burian

Email Tisk

Kalendárium - Vlasta Burian* 9. dubna 1891 - † 31. ledna 1962

Premiérové nasazení prvního zvukového filmu Vlasty Buriana C. a k. polní maršálek vydrželo v pražských kinech neuvěřitelných dvaadvacet týdnů a celkové výnosy, přes tři miliony za vstupné, přesvědčily producenty, že se vyplatí investovat do českých filmů. Pokud v nich bude hrát Vlasta Burian.

Jeho filmové postavy měly mnoho společného: osobitá gesta, zálibu v uniformách, noblesu, humor a schopnost imitovat všechno od větráku až po cizí jazyky. Uniformy a armádu miloval i v civilu. Za první republiky si vyběhal a uplatil hodnost nadporučíka a dokonce prý uvažoval i o prezidentské kandidatuře. Z toho tedy naštěstí pro filmové fanoušky sešlo. Pro svou popularitu udělal maximum a náramně si ji užíval. Zlí jazykové tvrdí, že se v soukromí choval jako rozmazlená hvězda. Byl prý ješitný, nafoukaný a despotický. Nevím, pravdou je, že ho sužovala maniodepresivní psychóza, která ho často zaháněla do ústraní jeho luxusní vily v Dejvicích.

Vlasta Burian účinkoval ve 4 němých a 36 zvukových filmech, většinou komediích. Na tu největší komedii ale musel čekat až do konce války. To byl zatčen a obviněn z kolaborace. Byl mu zabaven prakticky veškerý majetek a nesměl veřejně vystupovat. Zpočátku pracoval jako vážný v severočeských dolech, později jezdil na horách pro rekreanty ROH a v kuchyni škrábal brambory. Zákaz mu byl zrušen až roku 1953, ale to už z velkého komika zůstal jen stín. Přesto jeho poslední filmová role v pohádce Byl jednou jeden král, je důstojnou tečkou za jeho hvězdnou kariérou.

Aktualizováno ( neděle, 12 březen 2017 10:52 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o knižní thriller BLACKOUT - Zítra bude pozdě

SOUTĚŽ o cvrnkací hru ICECOOL - LEDOVÁ ŠKOLA

SOUTĚŽ o deskovou hru CENTURY: cesta koření

SOUTĚŽ o román LORD JOHN a důvěrná záležitost

SOUTĚŽ o rodinnou hru MAKROSKOP

SOUTĚŽ o čtyři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o vstupenky na KUNĚTICKÉ VINOBRANÍ

SOUTĚŽ o vstupenky na RETROMĚSTEČKO 2017

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner