Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 21. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Karel Kryl očima Jiřího Černého

Karel Kryl očima Jiřího Černého

Email Tisk

Karel Kryl očima Jiřího Černého12. dubna 2012, divadelní kavárna Divadla Karla Pippicha Chrudim

Kdyby v dubnu před osmnácti lety nezemřel, slavil by tento den osmašedesáté narozeniny. A oslava by to byla jistě bujará, protože takové měl Karel Kryl, jeden z nejlepších českých písničkářů, rád. Nebo je i tohle jedna z „legend", které se začaly šířit záhy po jeho smrti?

 

 

Oddělit zrno pravdy od plev výmyslů nám pomůže hudební kritik Jiří Černý, který o Krylovi tu a tam uspořádá vzpomínkovou a písničkovou besedu. Oba muže pojilo dlouholeté přátelství. Ač to nebyl bezproblémový vztah, přetrval i po čas Krylova dvacetiletého exilu v Bavorsku. „Připadal jsem si spíš jako Karlův mladší bratr, neustále mě poučoval," uvádí Černý.

 

 

Karel Kryl (* 12. dubna 1944, + 3. března 1994) byl československý písničkář, básník a grafik moravské národnosti, jeden z hlavních představitelů českého protikomunistického Karel Kryl očima Jiřího Černéhoprotestsongu v letech 1968–1989. Písně si sám psal, v jeho repertoáru byly jak krátké úderné pamfletické písně, tak delší poetické a melancholické skladby. Někdy se mu přezdívá „básník s kytarou".

Měl velký rozsah tvorby a schopnost tvořit radikálně odlišné skladby, počínaje zpívanými veršovanými pamflety (Tak hle jak se perou, Bakterie, Král a klaun) a konče zpívanými básněmi (Lilie, Rakovina, Plaváček, Divný kníže, Blátivá stráň, Habet, Atlantis, Monology), které pracují s hlubokými alegoriemi a složitými jazykovými a významovými konstrukcemi. Významnou roli hraje i jeho tvorba inspirovaná biblickými texty (Žalm 71, Žalm 120, Zapření Petrovo, Jidáš, Děkuji), která se ovšem obrací i do moderní doby. Mimo zpívanou poezii vydal také několik sbírek poezie i delších básnických skladeb knižně, většinou je doprovodil vlastními grafickými díly. Jeho texty i nezpívaná poezie vynikají hlubokou obrazností a metaforikou a velkou formální dokonalostí.

 

 

Více informací o Karlu Krylovi na www.karelkryl.cz.

Aktualizováno ( sobota, 10 březen 2012 08:46 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner
Banner
Banner