Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Kino Kinotip: Star Wars: Síla se probouzí

Kinotip: Star Wars: Síla se probouzí

Email Tisk

Star Wars: Síla se probouzíKdysi dávno v jedné předaleké galaxii .... Kultovní legenda je zpět! Po deseti letech odmlky je tu další díl této vesmírné ságy, už sedmý.

 

Slovem kultovní se posledních pár desítek let hodně plýtvá, a proto tento pojem silně devalvuje. Kult od latinského slova cultus (uctívání spojené s náboženstvím), Star Wars naplňuje i dnes. Když se v roce 2011 konalo v České republice sčítání obyvatelstva, přihlásilo se k víře rytířů Jedi 15 070 obyvatel. Kodex rytířů Jedi se silně inspiroval učením řádu Shao-lin, jehož zakladatelem byl Boddhidharma, který přišel do Číny z Indie. Zavedl praxi v bojovém umění, aby mniši měli fyzičku na meditaci. Fyzická aktivita zlepšuje zdraví, soustředění i radost a proto je vhodnou přípravou k meditování.

O ději sedmé epizody Hvězdých válek se ví jen střípky v rozhovorech tvůrců a herců. Musím se přiznat, že jsem ty střípky nečetl, abych sám sebe nepřipravil o překvapení. Přísné informační embargo platí už od předprodukce a je opravdu s podivem, že se nic důležitého za celou dobu nedostalo na veřejnost.

Takže jenom fakta. Když v roce 2012 George Lucas prodal svou společnost Lucasfilm jiné velké společnosti Disney za částku převyšující 4 miliardy dolarů (všechny věnoval na charitu), bylo jasné, že se brzy dočkáme dalších Hvězdných válek. Režie se chopil Američan J.J Abrams (nový Star Trek, nebo seriál Ztraceni) a připadl mu nelehký úkol, rozjet další sérii Star Wars filmů se kterými studio Disney počítá. O hudbu se znovu, k radosti nemnohých, postaral pětinásobný držitel Oscara John Williams (Čelisti nebo E.T. - mimozemšťan).

J.J Abrams dává příležitost jak mladým hercům jako John Boyega (Útok na věžák) nebo nepříliš známá Daisy Ridleyová, tak i jejich zkušenějším kolegům jako Adam Driver (Co by kdyby), Oscar Isaac (Ex Machina), Domhnall Gleeson (Harry Potter a Relikvie smrti - část 2), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu ze Hry o trůny), Andy Serkis (Pán prstenů: Návrat krále) nebo třeba oskarová herečka Lupita Nyong'o (12 let v řetězech).

Fanoušci jistě ocení i staré známé tváře, které se vrací do svých rolí z původní trilogie, konkrétně Mark Hamill (Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho) jako Luke Skywalker, Harrison Ford (Indiana Jones a Poslední křížová výprava) jako Han Solo, Carrie Fisherová (Lidé z předměstí) jako princezna Leia, Peter Mayhew (Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů) jako Žvejkal, Kenny Baker (Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje) jako R2-D2 a Anthony Daniels (Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder) jako C-3PO.

 

Oficiální premiéra filmu je stanovena na 17. prosince 2016

 

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy
USA, 2015, 136 min

Režie: J.J. Abrams

Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt

Kamera: Daniel Mindel

Hudba: John Williams

Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg,John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Max von Sydow, Peter Mayhew,Kenny Baker, Daisy Ridley, Gwendoline Christie, Lupita Nyong'o, Iko Uwais, Yayan Ruhian,Cecep Arif Rahman, Billie Lourd, Greg Grunberg, Warwick Davis

ČSFD: http://www.csfd.cz/film/328343-star-wars-sila-se-probouzi/prehled/

Aktualizováno ( středa, 16 prosinec 2015 20:55 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Udělej nějakou věc a získáš její sílu.

EMERSON


Reklama

Banner