Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Sport Ostatní Kitujeme s Chrudimkou - snowkiting

Kitujeme s Chrudimkou - snowkiting

Email Tisk

flexifoil snowkitingA máme zde poslední odvětví tohoto sportu – Snowkiting - je velmi mladý zimní outdoorový adrealinový sport podobný kiteboardingu. Za použití tažného draka se jezdec uvádí do pohybu po sněhové pláni na lyžích či snowboardu. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera). Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru, přesto někteří pokročilí snowkiteři preferují jízdu v horách, kde členitý terén poskytuje širší možnosti. Někdy se používá tažný drak jako pomůcka při freeridingu (tzn. jízdě ve volném terénu) - snowboardista či lyžař se nechá drakem vytáhnout do kopce, nahoře draka sbalí a sjede dolů.
Snowkiting na lyžích se někdy označuje jako kiteskiing.


 
Snowkiting je velmi populární v zemích, kde jsou rozlehlé polární pláně (Kanada, Finsko, Švédsko, atd.) a v zemích s vhodnými horskými terény (Francie, Švýcarsko). I v České republice se však tento sport rozšiřuje díky příznivým větrným podmínkám a množství vhodných lokalit. Větrný rozsah, kdy je možné snowkiting provozovat, je zhruba od 4 m/s; podle dlouhodobých statistik je v zimních měsících v ČR více než polovina dní nad touto hranicí (4m/s odpovídají 3. stupni Beaufortovy stupnice větru).
Pro snowkiting se většinou používají draci komorové konstrukce, není ale výjimkou ani použítí nafukovacích draků. Používají se běžné lyže či snowboard, existují ale i specializované snowkiteboardy. Od snowboardu se liší především vyztuženou zadní hranou bez vykrojení.
Podobně jako kitesurfing, landkiting či buggykiting je i snowkiting považován za extrémní sport, proto patří přilba k základní výbavě.


Druhy snowkitingukiteboarding

Kiteskiing
•    Freeriding - jízda ve volném terénu, v hlubokém sněhu. Freeriding je znám ze snowboardové terminlogie jako ježdění mimo sjezdovky; ve spojení se snowkitingem to znamená samotné ježdění ve velkém otevřeném prostoru.


•    Freestyle - freestylem rozumíme především skoky a předvádění triků ve vzduchu. Freestylové prvky ve snowkitingu jsou odvozené od freestyle kitesurfingu, především unhooked a wakesytyle triky jsou však na sněhu velmi nebezpečné. V porovnání se snowboardingem však snowkiting umožňuje daleko vyšší a delší skoky.


•    Jibing - jde o disciplínu velmi podobnou jibbingu na snowboardu. Přesto, že tato disciplína je velice mladá, už vzniklo i u nás několik snowkiteparků s raily, bednami, atd.


•    Kite-flying - nejnebezpečnější forma tohoto sportu, která je výsadou jen nejzkušenějších jezdců. Kite-flying je možné provozovat pouze na horách, v podstatě jde o paragliding provozovaný s tažným drakem. Jezdec se může dostat i do výšky několika desítek metrů a zůstat tak ve vzduchu i více než minutu. Vzhledem k tomu, že tažní draci nejsou primárně vyrobeni k létání, jde o mimořádně riskatní sport.

 

 

Související články:

Kitujeme s Chrudimkou - úvod

Kitujeme s Chrudimkou - typy draků

Kitujeme s Chrudimkou - Kitesurfing

Kitujeme s Chrudimkou - Landkiting

Kitujeme s Chrudimkou - Buggykiting

Aktualizováno ( neděle, 24 červenec 2011 18:47 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner