Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Sport Ostatní Kitujeme s Chrudimkou - typy draků

Kitujeme s Chrudimkou - typy draků

Email Tisk

Ozone Frenzy FYFA je tu druhý díl miniseriálu Kitujeme s Chrudimkou. Tentokrát se podíváme na typy konstrukcí draků.

 

Komoroví draci

Konstrukcí jsou velmi podobní křídlu pro paragliding. Drak se skládá ze dvou vrstev látky, mezi kterými je řada vzduchových kapes (komor) oddělených látkovými žebry. Žebra určují tvar draka, tvar žeber je velmi podobný profilu křídla letadel. Náběžná hrana draka je otevřená, což umožňuje naplnění komor vzduchem a udržování stálého tlaku uvnitř komor. Nosné i ovládací šňůry jsou rozvětveny a uchyceny k tělu draka v mnoha bodech, což pomáhá udržovat stálý tvar.

 

 Ozone Frenzy FYX

Draci komorové konstrukce se používají většinou pro pozemní varianty powerkitingu a také se hodí pro trénink začátečníků, protože po pádu na zem splasknou a ztratí tah. Vyrábějí se i komoroví draci s uzavřenou náběžnou hranou, uzpůsobení k použití na vodě; k jejich masovému rozšíření mezi kitesurfery ale zatím nedošlo.
Běžně vyráběné velikosti komorových draků jsou 3-15 m² (výjimečně až 22 m²). Používaná velikost záleží na účelu použití, váze jezdce a aktuálních podmínkách. Malé velikosti (3-5 m²) se používají pro trénink, jízdu na bugině nebo bruslích po hladkém povrchu, případně pro snowkiting a landkiting při extrémním větru. Při standardních větrných podmínkách se pro snowkiting a landkiting používají velikosti 6-15 m², v závislosti na váze a zkušenostech jezdce.


Nafukovací draciOzone C4
Na rozdíl od komorových draků mají nafukovací draci pevnou konstrukci. Konstrukce se skládá z několika vzduchových kapes, které po nafouknutí na dostatečný tlak drží tvar. Jedna hlavní kapsa vyztužuje náběžnou hranu draka, další menší kapsy fungují jako žebra a udržují samotné tělo draka napnuté.
Nafukovací draci se používají při kitesurfingu, protože je možné znova nastartovat pokud spadnou do vody. Někdy se používají i při pozemních variantách powerkitingu (snowkiting, landkiting), ale nevýhodou oproti komorovým drakům je nutnost nafouknout draka pumpou a také nebezpečí poškození/propíchnutí kapes.

Existují dva základní typy nafukovacích draků *LEI (Leading Edge Inflatable):

•    C-kite zvaný také „Céčko“:
Nosné a ovládací šňůry jsou ukotveny v rozích draka a nevětví se, což způsobuje výrazné ohnutí draka a snížení efektivní plochy. „Céčka“ mají nkdy navíc pátou šňůru, ukotvenou uprostřed náběžné hrany, která umožňuje odstartování draka z vody a také slouží jako bezpečnostní prvek - po nouzovém odstřelení zůstane drak připevněn k jezdci pouze za pátou šňůru. Používany na Freestyle a Unhook wakestyleOzone C4

•    SLE-kite(Supported Leading Edge):
Sňůry jsou vyvázány i za náběžou hranu

•    Bow kite:
Má díky komplikovanějsí konstrukci větší větrný rozsah a vyšší efektivní plochu; chováním ve vzduchu se přibližuje komorovým drakům. Nosné i ovládací šňůry se větví a drak je tak ukotven v několika bodech, což pomáhá držet tvar; Bow draci nemají pátou šňůru, protože není nutná při startování draka z vody. Nevýhodou Bow draků je, že jsou ve vzduchu pomalejší než „céčka“ navíc při jízdě vyvíjejí větší tah na bar. Používany na Speed Race a Freeride

•   Hybrid kite:
Moderní typ draka, který vzužívá výhody C-kites(tvar) i Bow-kites(hlavně vyvazání draka). rozhodujicí rozdílem mezi Hybrid a Bow je tvar odtokové hrany (Hybrid kite je konvexní, Bow konkávní) Používany Freeride a Freestyle

•   Delta kite:
Delta kite které maji odtokovou hranu rovnou a přední do oblouku. Používany na Speed Race, Freeride a Freestyle

Běžné velikosti nafukovacích draků jsou 6-16 m² (výjimečně i větší), velikost opět závisí na větru a váze jezdce. Běžná kobinace je 7m, 10m, 13m nebo 8m a 12m.

V příští díle se podíváme na první odvětví kitingu - KITEBOARDING - tedy jízda na vodě


Související články:

Kitujeme s Chrudimkou - úvod

 

Aktualizováno ( úterý, 31 květen 2011 18:22 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner