Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: Dítě v mlze (recenze)

Knižní tip: Dítě v mlze (recenze)

Email Tisk

Dítě v mlzeMusím přiznat, že už delší dobu jsem nečetla tak dobrou knihu, která by ještě ke všemu byla od českého autora. Fakt ne.

Anotace - Únos sedmiletého chlapce od jedné základní školy zprvu vypadá jako krutý, avšak jinak ničím neobvyklý zločin. Postupující vyšetřování ovšem odhalí určité odlišnosti: únosce nekomunikuje a neklade si žádné požadavky. Dokonce udělá jindy nemyslitelné gesto – hned zpočátku odhalí svou tvář, snad na znamení výsměchu svým pronásledovatelům. Ti jej obratem identifikují a do pátrání je proti své vůli zapojen i Miko Syrový – pachatelem únosu je totiž jeho bývalý kolega Bert. Detektiv tedy stíhá detektiva, a ten je díky svým zkušenostem vždycky o krok napřed. Jeho vzkaz „bolest za bolest“ navíc hovoří víc než jasně…

Děj knihy se mi četl velmi dobře, kniha mi svým stylem opravdu sedla, což se mi poslední dobou stává často, zřejmě narážím na velmi dobré knihy.

Co se týče autora, tak o něm samotném toho moc nevíme. Marti Goffa je totiž jen pseudonym, veřejně není známá dokonce ani tvář autora, nikde nezveřejnil svoji fotografii. Víme o něm pouze to, že to býval policista.
Jeho první kniha byla vydána v roce 2013 pod názvem „Muž s unavenýma očima“, pak následovalo několik dalších knih, ve kterých se objevil i hlavní hrdina Dítěte v mlze, Miko Syrový.

Miko je hlavním vypravěčem knihy Dítě v mlze. Musí se vypořádat s několika rodinnými problémy, ale stojí před ním taky jeden mnohem větší problém – pachatel únosu. Co se asi tak může honit policistovi hlavou ve chvíli, kdy se dozví, že hlavním pachatelem je člověk, kterého důvěrně zná, a kterého považoval za přítele? Miko začíná v průběhu příběhu pochybovat o svých, dříve pevně daných, zásadách. Obrovskou roli v příběhu také hrají postavy z jeho minulosti, a celkově události z minulosti.

Celý příběh je tak trochu nabitý testosteronem, protože přece jenom hlavní postavy okolo děje jsou samí muži. Ovšem velkým kontrastem k tomu jsou i některé srdceryvné scény. Autor do příběhu též zakomponoval poetické a lehce filozofické pasáže, ke kterým se budete rádi vracet.

Myslím, že tento detektivní román se autorovi velmi povedl, ukazuje v něm policejní prostředí, věci, o kterých jsme třeba dříve ani nevěděli. Jinak celý děj se odehrává v Praze, takže prostě ryze česká detektivka, ale myslím, že obsahuje stopy amerických thrillerů. Troufla byh si říct, že kdyby si knihu přečetl nějaký velmi šikovný režisér, mohl by na její motivy vzniknout dost dobrý film. Ovšem to je jen taková moje malá poznámka.

Na závěr bych jen chtěla říct, že milovníci detektivek by si knihu stoprocentně měli přečíst

 


Název:                               Dítě v mlze
Dítě v mlzeAutor:                                 Martin Goffa

Vydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       224
Vazba:                                vázaná
Rozměry:                           130 x 200 mm

EAN:                                    9788020441034
ISBN:                                   978-80-204-4103-4

E-shop:                               kniha - www.Kniha.cz

                                             e-kniha - www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz
.


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 Autorčin blog

 

Aktualizováno ( neděle, 20 listopad 2016 11:09 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Dogma není nic jiného než výslovný zákaz myslet.

FEUERBACH


Reklama

Banner