Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: Georgette píše otci (recenze)

Knižní tip: Georgette píše otci (recenze)

Email Tisk

Anne Gesthuysen - Georgette píše otcirecenze knihy
Anne Gesthuysen - Georgette píše otci

Německo bylo to nejhorší, co ji mohlo potkat. Nacisti, zima a chlupaté nohy bylo všechno, co se jí při tom slově vybavilo. A taky nemelodický jazyk, který ji zněl, jako když její labrador Bull okusuje kost.

Když začnete číst, tak se nejdříve seznámíte s dívkou, jménem Lilie, která se dostane na „výměnný“ pobyt z Paříže do Německa. Dostane se k rodině, která má dceru Hanna a z těch dvou se stanou kamarádky, ač by si to ze začátku nemyslela ani jedna. To bylo kdysi… Teď už je to vyzrálá žena, ovšem jakmile ji Hanna dá vědět, že její otec, kterého i Lilie považuje za svého tátu, je velmi těžce nemocný, tak se rozhodně přijet oba podpořit. Ani netuší, co vše ji tam čeká. Protože pochází z rodu slavné malířky, začnou pátrat všichni tři po velkém tajemství… Hledají obraz, ale zásadní otázkou je, zda-li ten obraz je opravdu namalován nebo je to jen fikce?

Na druhé straně, se v prokládajících kapitolách seznámíme s onou malířkou, Georgette, která je pratetou Lilie. Tam se dozvídáme, jakým způsobem malovala, co měla ráda, co se dělo, kdo byl její manžel, v jakém prostředí se pohybovala, s jakými malíři se stýkala, co se s ní dělo v době války… Když Němci napadli Francii…

A když čtete řádky jak Georgette, tak Lilie, krásně se vám dohromady v hlavě tvoří příběh, jenž je opředen tajemstvím, láskou a nadějí.

Nečekala jsem to a naprosto mě kniha pohltila. Protože se zde vyskytují jak reálné postavy (malířka Georgette opravdu existovala), tak samozřejmě postavy smyšlené, které se ovšem tváří jako naprosto reálné, z masa a kostí.

A nejvíce mne na příběhu bavilo to tajemno. Když si Lilie, Hanna a Hermann dávali dohromady střípky dopisů a deníky, které se dochovaly, aby si zmapovali příběh Georgetty, aby dokázali rozluštit skutečnost obrazu. Aby zjistili, jestli se nehoní za nějakým pozlátkem a mají naději, že najdou to, co hledají. Místy jsem měla opravdu nervy napjaté k prasknutí, protože autorka dokázala skvěle ukončit kapitoly Georgetty tak, abych chtěla číst dál. Bylo to napínavé a věděla jsem, že v další kapitole budu zase o krůček blíž k vyřešení záhady obrazu s portrétem.

Jestli čtete mé recenze, tak víte, že nehodnotím knihu podle toho, jak je napsaná – v prvním pádě, v mužském rodě, množném čísle a tak. Řeším, jak na mě působí. Zda mám při čtení nervy, husí kůži, dobrý nebo špatný pocit, jestli ji mám vůbec chuť číst nebo odložit…

A tenhle příběh si mě získal, nejen tím, že je o skutečně existující ženě, ale také proto, že autorka skvěle dokázala zaujmout. Slavné jména, která jsou všeobecně známa, byla zasazena do příběhu tak jednoduše a plynule, že jsem měla pocit, jako bych četla životopis a přitom je to smyšlené. Bylo to kouzelné čtení, které doporučím každému. Ať už vás malování baví nebo ne, tohle vás nakopne, že budete mít chuť jít do nějaké galerie a podívat se buď na Picassa nebo Matisse.

Nebojím se toho a dávám 95 %. Stovku si nechávám na totální pecku. Třeba ještě přijde.

 


Anne Gesthuysen - Georgette píše otciNázev knihy:         Georgette píše otci
Autor:                      Anne Gesthuysen
Překlad:                  Petra Kultová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           376

ISBN:                       978-80-7491-780-6
EAN:                        9788074917806E-shop:                   kniha - http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha - http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Aktualizováno ( pátek, 10 únor 2017 19:01 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Umění ovlivňovat lidi má větší cenu než bohatství.

VAUVENARGUES


Reklama

Banner