Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 20. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: Jiří Březina - POLEDNICE (recenze)

Knižní tip: Jiří Březina - POLEDNICE (recenze)

Email Tisk

Polednice„V televizi se nejvíc těším na reklamy na šampony.
Ukazujou tam ženy s dlouhými vlasy.
Počítám je.
Když jsou dobrý reklamy, jsou tam třeba tři.
Na šampony.
Ženy mají dlouhé vlasy.
Jsou krásné.
Jejich vlasy jsou bohaté na živiny.
Mají velký objem.
Jsou hladké, lesklé a mladistvé.
Když žena otočí hlavou, vlasy udělají vlnu.
Zavlní se.
Jako moře.
Chci je hladit.“

Přemýšlím, kde začít. Jak vám tuto českou detektivku z pera Jiřího Březiny představit. Co vám napsat teď a co za chvilku, ať vás rovnou nezavalím všemi poznatky a zbytek recenze by byl o ničem.

Hlavní postavy jsou Tomáš Volf a Eva Černá. Nováčci v policejní práci, když je na sídlišti objevena mrtvola dívky, dostanou to právě dva zelenáči, ať se zaučí. Tomáš a Eva se do toho zakousnou jako pitbulové, a i když se šéfům zdá, že pokračují pomalu, mají Tomáš s Evou nadosah takové trumfy, že jim to posléze nikdo nechce věřit, dokud…

Líbilo se mi, že autor do příběhu zakomponoval i story o Martě a jejím nelehkém životě. Ke konci knihy pochopíme, proč se zde samotný příběh Marty vyskytuje.

Tomáš a Eva vedou vyšetřování vraždy takovým tím stereotypem, na který jsme zvyklí ze všech kriminálek, které můžeme vidět v televizi. Dokud se mezi nimi nestane nedorozumění a v tu chvíli dostane ženská emancipace zabrat. Eva vytáhne trumf, který všechny zaskočí, ale pomůže všem dostat se o něco blíže k vrahovi. Dá se tedy říci, že její blbost všem pomůže.

Když vystoupili, nikdo jim nevěnoval příliš pozornosti. Postávali opodál a snažili se nahlédnout přes záda kolegů, kteří zase čekali na techniky, připravující se k ohledání místa činu. Tomáš si všiml, že tentokrát dorazil i Tonda. Soudní lékař s rouškou přes obličej teď nevypadal tak pobaveně, jako když ho Tomáš vídal v jeho domácím prostředí.
„Vidíš něco? Já teda úplný hovno.“ Eva se natahovala na špičky a přidržovala se o téměř dvě hlavy vyššího Tomáše.
Ten se nahrbil a přimhouřil oči ve snaze lépe zachytit, co se děje.

Kniha se mi celkově líbila. A zařadila bych ji mezi typicky českou detektivku. Hrdinové jsou přímí, obyčejní lidé, ke kterým možná má český čtenář blíže než k těm severským tvrdým a rádoby ještě tvrdším komisařům.
Pro mě ale bylo trochu na škodu to, že mi hned docvaklo, kdo je vrahem. Bylo to zřejmé z děje, když se začtete, tak věřím, že to dojde i vám. Potom už je to jen čistě o tom, jak a kdy jej chytí. Protože vraha znáte, zajímá vás už jen, jak ho chytí, jestli vůbec. Trochu mě to mrzí, že je to tak očividné. Mám raději detektivky, při kterých přemýšlím a hádám, kdo je ten zlý. Tady to trochu nevyšlo. Právě kvůli toho dávám hodnocení 60 %.

Doporučuji pro přečtení všem, co mají rádi jasné a „čisté“ detektivky, těm, kterým nevadí, že se hned domáknou, kdo je vrahem a těm, kteří rádi podporují české autory. Protože pan Jiří Březina si to určitě zaslouží. Jeho dílo na vás bude působit velmi mile. 

 


PoledniceNázev knihy:     POLEDNICE
Autor:                 Jiří Březina

Nakladatelství:  MOTTO
Rok vydání:       2016
Počet stran:       224

ISBN:                  978-80-2670-679-3
EAN:                   9788026706793

Vazba:                 Vázaná s lam. potahem

E-shop:               www.knihcentrum.cz
                             
Databáze knih:    www.DatabazeKnih.cz   

 

MottoMotto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

  


Knihcentrum.czKNIHCENTRUM.CZ je internetové knihkupectví, které působí na českém trhu od roku 2009. V nabídce má přes padesát tisíc knih skladem se slevami až 90%.
Specializují se hlavně na knihy, ale nabízí také hry, hračky, e-knihy, audioknihy na CD, papírenský sortimenta a knižní bazar.

Téměř každý měsíc pro vás zlevňují některé tituly a ty pak můžete najít v jejich tištěných letácích. Letáky v elektronické podobě si můžete prohlédnout zde.

 Autorčin blog

Aktualizováno ( neděle, 13 listopad 2016 11:14 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky na FLASH FESTIVAL

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner
Banner
Banner