Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: KOLIBŘÍK (recenze)

Knižní tip: KOLIBŘÍK (recenze)

Email Tisk

Kati Hiekkapelto - Kolibříkrecenze knihy
Kati Hiekkapelto - Kolibřík

Promnula si oči, aby ucpala cestu slzám, které se draly ven. Na sítnici jí pluly červené tečky, mezi nimiž viděla dítě znásilněné a rozdrásané dvouhlavým orlem.

Když jsem začala tuto knihu číst, měla jsem o ni jen jednu informaci, kterou si přečtete na přebalu knihy. „Zdařilý debut o velkém případu v malém finském městečku realisticky zachycuje tíživé problémy, jako jsou rasové předsudky, alkoholismus a domácí násilí. Slibuje drsný a silný příběh.“ Poté, co jsem začala knihu číst, jsem stále čekala na ten drsný a silný příběh, který se nedostavil ani po dočtení. Sliby chyby, jak se říká.

Autorka do knihy dává určitě kus sama sebe, protože je „cizinec“ v zemi, kde žije, ale nejen otázka přistěhovalectví, ale tak nějak vše okolo mi přišlo dost překombinované a chvílemi jsem se ztrácela. Neuměla jsem to uchopit za správnou nit.

Příběh je thriller, kde naleznete opravdu dost mrtvol a také detektivka, kterou se snažíte v průběhu čtení rozplést. Je to ta typická hádanka, kdy vám autorka podává různé indicie, a vy se snažíte uhádnout, kdo za tím vším stojí. Ale i přes tento velký klad, kdy já ráda hádám, mi celý příběh přišel trochu nudný. Neuměla jsem se začíst a měla jsem pocit, jako kdyby autorka chtěla dát do příběhu úplně všechno. Jak se říká, vysypala na mě pytel brambor a neházela mi to po jednom kusu.

Najednou ji přepadl strach. Do mysli se jí vkradla představa, že ji z přítmí stromů někdo pozoruje, sleduje její běh puškohledem připevněným k lovecké zbrani. Z křoví se ozvalo zapraskání.

Co se určitě ale musí vyzdvihnout, tak je popis prostředí. S tím si vyhrála autorka skvěle a dokázala do mě vlít přesně ty pocity, které vystihovaly atmosféru. Pochmurné, mrzuté, takový ten pocit, že něco je špatně a když se otočíte, tak tomu špatnému budete stát tváří v tvář. A to nechcete.

Určitě je to kniha, do které se buď začtete, nebo ne. Je to hop nebo trop. Ovšem, i když budete patřit mezi ty čtenáře, kteří se budou lehce ztrácet, můžu vám zaručit, že ji přečtete celou a neodložíte, protože příběh vás tak nahlodá, že odhodíte všechny nedostatky na jednu stranu a čtete, dokud nevíte, kdo je zlý, kdo hodný, kdo to udělal a proč to udělal. Co se za tím vším skrývá. A tohle je účel. Prostě ji přečíst do konce. A ta kniha vás donutí. I když z ní můžete mít rozporuplné pocity, stejně ji nenecháte nedočtenou někde na poličce, ale budete chtít vědět a znát.

Já jsem ráda za to, že jsem na ni natrefila a nakladatelství nám slibuje pokračování, na které jsem já osobně velmi zvědavá a těším se na něj.

 


Kati Hiekkapelto - KolibříkNázev knihy:         KOLIBŘÍK
Autor:                      Kati Hiekkapelto
Překlad:                  Linda Dejdarová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           380

ISBN:                       978-80-7491-798-1
EAN:                        9788074917981E-shop:                   kniha - http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha - http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 09 březen 2017 13:36 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner