Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 24. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: Sběratel motýlů

Knižní tip: Sběratel motýlů

Email Tisk

Sběratel motýlůrecenze knihy Sběratel motýlů

"Když se nedíváš na ošklivé věci, ošklivé věci si tě nevšimnou, že ano?"

Izolovaná zahrada, kvetoucí rostliny a sbírka nádherných motýlů - mladých žen, které byly uneseny. O to vše pečuje Zahradník, zvrhlý muž posedlý uchováváním krásných dívek. Jediná přeživší Maya postupně odkrývá podrobnosti o tomto děsivém místě i o svém vězniteli. Jak se jí ale podařilo utéct? Přežily i další dívky? Agenti FBI Victor Hanoverian a Brandon Eddison musí vyřešit rozhodně nejotřesnější případ své kariéry.

Dot Hutchisonová miluje bouřky, mytologii, historii a filmy, které je možné sledovat opakovaně. Titul Sběratel motýlů získal ocenění Goodreads Choice Awards za rok 2016 v kategorii horor. Práva na vydání byla prodána do několika zemí včetně Německa, Thajska, Bulharska, Itálie, Polska, Číny, Brazílie, Ruska, Turecka, Portugalska, Maďarska nebo Indonésie. Další kniha v sérii Sběratel s titulem The Roses of May vyjde v nakladatelství XYZ v roce 2018.

Kampaň kolem této knihy slibuje, že se jedná ještě o něco lepšího a hlavně děsivějšího než je Mlčení jehňátek. A dle mého osobního názoru je to pravda. Sběratele motýlů jsem přečetla v rekordně krátkém čase a to jen díky způsobu, jakým je příběh napsán. Je to napínavé, autorka krásně propojuje svět v Zahradě s realitou ve vyšetřovací vazbě a jakmile začnete vnímat vyprávění Mayi, tak musíte číst dál, dokud nedočtete do konce.

Myslíte si, že je normální brečet u thrilleru? Asi není, ale tady to jinak nešlo. Musela jsem si dvakrát otřít oči, protože Dot Hutchisonová hraje posledních pár stránek na citlivou strunu, ovšem velmi nenásilně a svým způsobem takto perfektně celý příběh ukončuje. Já jsem absolutně konsternována tím, jak na mě příběh působil a všem říkám, ano, ano, ano, přečtěte si jej!

I když je tam spousta násilí, úchylností, zvrhlostí, zloby, tak tohle všechno nějakým způsobem ustupuje do stínu a vyniká celkový příběh, přesně takový, jaký je. Protože ve chvíli, kdy se začtete, nebudete vnímat odpor, který k činům Zahradníka či jiných postav máte, ale převáží celkový dojem, jak na ty dané činy všichni okolo reagují. Jaké mají následky a důsledky. Budete více vnímat to, jak si sociopat dokáže "vtlouct" do hlavy svou pravdu, které potom bezmezně věří. Jak to vnímají jeho oběti a jestli je vůbec nějaká možnost zůstat v pohodě a nezhroutit se.

"Proč si způsobovat větší bolest tím, že budete vzpomínat na něco, co jste ztratili?"

Velmi se mi líbilo, jak byla vykreslená hlavní hrdinka Maya. Byla perfektním obrázkem vnitřní síly a odhodlanosti. Její chování mohlo ze začátku působit zvláštně drsně, ale v průběhu jejího vyprávění jsem dospěla k názoru, že je to silná, mladá žena, kterou jen tak něco nezlomí. A od poloviny jsem ji neskutečně fandila. Přirostla mi k srdci tak stejně, jako oba detektivové, kteří měli akci Zahrada na starosti. Taky to u nich nebylo ihned a až postupem času jsem poznala, jací vlastně jsou.

Celkově byla kniha pro mne opravdu skvělá. Čtení jsem si užila od začátku až do konce. A i když nepatřím mezi ty, kteří měli nehty okousané do masa, nemohli dýchat nervozitou, tak přesto jsem nadšená. Já totiž u čtení zažívala pocit zvědavosti. Hltala jsem kapitoly z jednoho prostého důvodu. Já byl zvědavá a chtěla vědět, jak to dopadne, protože ve vyšetřovací vazbě byly vždy nějaké náznaky. Místy jsem si nadávala, že čtu pomalu!

Možná bych ještě mohla zmínit, že kapitoly v knize nejsou klasicky číslované, ale části příběhu rozdělují obrázky malého motýla. K tomu se v přesném sledu střídají vyprávění ze zahrady s přítomností ve vazbě u FBI.

Autorka odvedla opravdu výbornou práci a já věřím tomu, že Sběratel motýlů si najde opravdu hodně fanoušků. Doporučila bych jej každému, kdo má rád drsné čtivo, knihy, u kterých od začátku není jasné, co se všechno děje a také těm, kteří jsou rádi, když i v příběhu, kterému vévodí ZLO, se najde kousek DOBRA. 

 


 

   
Název knihy      Sběratel motýlů
Autor Dot Hutchison
Žánr thriller
     
Nakladatelství       XYZ
Rok vydání 2017
Počet stran 352
ISBN 978-80-7505-762-4
   
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
    
Databáze knih www.databazeknih.cz
   

 


 

NAKLADATELSTVÍ XYZ


Nakladatelství XYZ
je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

www.xyz.cz

 

 PalmKnihy


PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz

 

 


Autorčin blog 

Aktualizováno ( pátek, 20 říjen 2017 06:14 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o vstupenky a knihy Miro ŽBIRKY

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Muži většinou žárlí na své předchůdce, zatímco ženy žárlí na své nástupkyně.

MARCEL ACHARD


Reklama

Banner
Banner