Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 21. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Knižní tip: ZÁVĚJE (recenze knihy)

Knižní tip: ZÁVĚJE (recenze knihy)

Email Tisk

Závějerecenze knihy Závěje

Pevnou linku měla v ateliéru a přístroj nebyl ani bezdrátový, nýbrž starodávného typu, šedý, plastový, bez tlačítek s křížkem a hvězdičkou a jenom s kruhovým číselníkem, který cvakal, když se jím otáčelo. Stál na krbové římse vedle velké vázy se štětci a vedle krabic s barevnými pigmenty a lněným olejem.
Telefon vyzváněl. Avšak Vibeke ho nebrala.

Verner a Bitte. Velmi nesourodá dvojice detektivů, kteří spolu pracují jen krátce. Bitte se totiž přestěhovala z Osla a hned jako první případ jim připadlo ztracení pětileté holčičky jménem Oda. Její matka je z toho špatná, jak jinak, protože Oda ji zmizela téměř před očima. A aby toho nebylo málo, dva dny na to najdou mrtvou ženu u ní v ložnici. Všude je sníh, závěje, zima a oba neřeší pouze tyto případy, ale také se musí postavit problémům ve svých rodinách čelem a nenechat se nijak ovlivnit.

Když jsem knihu začala číst, bylo to úžasné. Okamžitě jsem byla vtažena do děje, nervózní z toho, co se stalo, co bude dál. Ale když stránky přibývaly, přibývalo také více postav a já se v tom mírně ztrácela. Začalo mi dělat problémy si spojit osoby, které se tam objevovaly ve více souvislostech. Kiwi, což je vesnice (město teda spíše), kde se celý příběh odehrává, je malé a proto asi každý zná každého. A díky tomu se na prahu různých domů objevovaly stále ty stejné postavy. A já zapomínala, co všechno má která postava společného s tou danou osobou…
Teď mi přijde, že jsem se zamotala i do toho vysvětlování.

„Zdálo se, jako by ji náhle zachvátil podivný klid. Slzy jí vytvářely na obličeji neslyšné řeky a potom se nechala nemocničním knězem odvést do hovorny.“

Jednoduše, příběh je to dobrý, ale asi bych si jej užila víc, kdyby tam bylo méně souvislostí. Méně zásadních událostí. Ale zase na druhou stranu bez toho by to nebyly Závěje. Opravdu mám pocit, že ten sníh mě zavál, vytvořil nade mnou nepropustnou vrstvu a já musím číst, jinak mě ta lavina nevyvrhne zpátky na vzduch.
I když se autorka nezabývala nijak zásadně popisováním prostředí, přírody a přívaly sněhu, stejně jsem z jejího psaní cítila ten chlad, který nastane, když je všechno pod bílou přikrývkou. Tohle se mi líbilo a měla jsem pocit, že si musím jít uvařit čaj a zabalit se do deky. 

Pro mě je to docela specifická detektivka, už jen tím, že tam nejsou uvozovky, které značí přímou řeč. Je tam pouze pomlčka a mě trvalo strašně dlouho, než jsem si na to zvykla.
A další specifikum je pro mě v tom, jak jsou popsány vztahy hlavních hrdinů. A i vztah obou detektivů. Většinou se mají rádi nebo se nenávidí, ale tito dva. Ti jsou nezařaditelní.

Celkové hodnocení dávám 70 %.

 

 

 


ZávějeNázev knihy:                     ZÁVĚJE
Autor:                                  Marit Reiersgård
Překladatel:                       Kateřina Krištůfková

Žánr:                                   Krimi a detektivky
Rok vydání:                       2017 
Počet stran:                       360
Nakladatelství:                  Kniha Zlín

EAN:                                   9788074734335
ISBN:                                  978-80-7473-433-5

E-shop:                               knihahttp://www.KnihaZlin.cz
                                             
                                             e-knihahttp://www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz

 

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Aktualizováno ( čtvrtek, 01 červen 2017 12:45 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky a knihy Miro ŽBIRKY

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Ta pravá láska je vždy nešťastná.

Matthew Arnold


Reklama

Banner
Banner